2008. március. 15. 15:52 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 23. 13:42 Itthon

Városvezetőkkel koszorúzott a Gárda, megtapsolták

Tapsot kaptak Kaposváron a Magyar Gárda képviseletében koszorúzók. A város főterén tartott - a helyi televízióban élő adásban közvetített - ünnepi megemlékezés végén Kossuth Lajos szobránál a város és a megye vezetői, Kaposvár országgyűlési képviselői, pártok és civil szervezetek koszorúztak, köztük a Magyar Gárda két tagja. Az MSZP közleményben fejezte ki tiltakozását.

A Magyar Gárda jelenléte és koszorúzása miatt tiltakozását fejezte ki Zsoldos Róbert, az MSZP Kaposvári Szervezetének elnöke, Lamperth Mónika és Kolber István, Kaposvár szocialista országgyűlési képviselői.

"Tiltakozunk az ellen, hogy Kaposvár Város hivatalos ünnepségén a Magyar Gárda - megelőzve sok civil szervezetet - koszorúzott" - írták az MTI-hez szombat délután eljuttatott közleményükben. "Megtörténhetett ez annak ellenére, hogy Szita Károly polgármestert felszólítottuk, hogy akadályozza meg ezt, a meggyőződésünk szerint sok kaposvári polgárt felháborító cselekedetet" - fogalmaztak a közlemény aláírói. Közölték: a polgármester azzal védekezett, nem áll módjában intézkedéseket tenni. "Ez nem igaz, mert tudomásunk van arról, hogy az ő döntése volt a koszorúzás teljes menete, így például az is, hogy a megyei önkormányzat nem koszorúzhatott külön, jóllehet volt ilyen kezdeményezés részünkről" - írták a közlemény aláírói.

Tiltakozásuk jeléül a kormány nevében jelen lévő Lamperth Mónika miniszter és Kolber István államtitkár, Kaposvár országgyűlési képviselői a Magyar Gárda koszorúzása előtt elhagyták a megemlékezés utolsó helyszínét, a Kossuth teret - olvasható a közleményben.

Az ünnepség végén elsőként Szita Károly (Fidesz), Kaposvár polgármestere és Gelencsér Attila (Fidesz), a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke közösen helyezett el virágokat Kossuth Lajos szobra előtt, majd Lamperth Mónika és Kolber István koszorúzott. A szocialista politikusok tiszteletadását harsány füttyszó zavarta meg.

A Fidesz nevében koszorúzó Heintz Tamás országgyűlési képviselőt a tömeg megtapsolta. Szintén tapsot kapott a név szerint nem nevezett civil szervezetek sorában koszorút elhelyező két, a Magyar Gárda egyenruháját viselő fiatalember is; volt, aki "Éljen a gárda!" bekiabálással üdvözölte őket.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.