2008. április. 25. 10:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. április. 25. 16:13 Itthon

Kapolyi mellett Kellert is gyanúsítja a Magyar Nemzet

Bár Kapolyi László cége, majd maga a politikus szerződött a Finder Bt.-vel arra, hogy politikusokról, köztük Orbán Viktorról gyűjtsön adatokat, a valódi megbízó Keller László egykori közpénzügyi államtitkár volt - ezt állítja legalábbis a Magyar Nemzet. Kapolyi tagadja a lap állítását, a magánnyomozó cég egykori vezetője pedig azt hangoztatja, hogy nem történt jogsértés.

A Magyar Nemzet még szerdán arról számolt be, hogy egy „hálózatnak” nevezett társaság vállalta: fél év alatt olyan dokumentumokkal áll elő, amelyek elegendő muníciót adnak Orbán Viktor exkormányfő, Simicska Lajos egykori APEH-vezér és Kalmár István, a Magyar Posta volt elnöke ellen indítható büntetőeljárásról. A megbízást a lap szerint a magánnyomozással foglalkozó Finder Bt. kapta, méghozzá Kapolyi László szocialista politikus cégétől, a Systemtől.

Keller László
A System valóban szerződésben állt a Finder Bt.-vel, de a megbízás nem Orbán, Simicska és Kalmár levadászására szólt, hanem gazdasági jellegű adatgyűjtésről – ezt már Kapolyi László nyilatkozta csütörtökön. A politikus szerint akkoriban villamos energiát exportáltak, főleg balkáni területekre, és a piac néhány szereplőjéről tudni szerette volna, hogy valójában kicsoda. A politikus a lapnak nem árulta el, kik voltak a megfigyeltek. Kapolyi szerint a magánnyomozói cég nem teljesítette a szerződésben foglaltakat, és szerinte a Magyar Nemzetnek az az állítása sem igaz, hogy a bt.-nek 55 millió forintot fizettek ki. Kapolyi egyébként zokon vette, hogy a Magyar Nemzet - vele jó kapcsolatban álló főszerkesztője vagy helyettese – nem kereste meg. Mint a Magyar Hírlapnak elmondta, a szerződés elferdített formában jelent meg a lapban, ezért perel. Szerinte a ferdítés nem volt véletlen, mivel a dokumentum egészéből kiderült volna, hogy nem politikai jellegű megbízás volt.

Keller: nem igaz

Keller László közleményében kategorikusan cáfolja a Magyar Nemzet állítását, miszerint közpénzügyi államtitkárként bármiféle megbízást adott volna a Findernek. Mivel a Magyar Nemzet ezúttal is valótlanságot állít, az ügyet Keller László jogi útra tereli, bírósághoz fordul.

A Kapolyi által elmondottakkal szöges ellentétben van a Magyar Nemzet újabb, pénteken megjelenő cikke, amelyben a lap egy 2003. áprilisában készült feljegyzésből is idéz. Ebből kiderül, hogy a magánnyomozók Orbánra, Simicskára és Kalmárra „dolgoztak”. Eszerint Simicskát a „hosszú bájtok éjszakájával” kapcsolatban vizsgálta a cég, Kalmárt „protekcionista” ügyei miatt, de képbe kerültek Deutsch Tamás „viselt ügyei” is. A feljegyzésből kiderül: a magánnyomozók több időt és pénzt kérnek ahhoz, hogy a megfelelő információkat összegyűjthessék. A lap szerint a keletkezett adatokat Stotz Gyula, a Finder ügyvezetője adta át a megbízónak, de a System nem fizetett. A Finder többször próbálta megfizettetni az „előteljesítést”, végül egy harmadik cégre engedményezte a követelést.

Kapolyi László
© Túry Gergely
A Magyar Nemzet szerint a megrendeléshez csak a pénzt adta Kapolyi, valójában nem az ő fejéből pattant ki a megbízás ötlete. A valódi ötletgazda – legalábbis a Magyar Nemzet szerint – Keller László közpénzügyi államtitkár volt. Ez a lap szerint kiderül egy Stotz Gyula által, közjegyző előtt tett nyilatkozatából. Stotz közjegyző előtt állította, hogy Gubuznai Zoltán kereste meg a munkával, a Finder által kidolgozott stratégiai tervet pedig Kapolyi irodájában Kellernek adták át. Először Kapolyi cége kötött szerződést a Finderrel, később ezt úgy módosították, hogy a megbízó Kapolyi, magánemberként. Stotz szerint Kapolyi arra hivatkozva nem fizette ki végül a számlát, hogy nem kapott olyan információt, amivel bármit is kezdeni tudott volna.

A témával foglalkozó Népszabadság pénteki számában arra emlékeztet, hogy a Finder Bt. nevében eljáró Gubuznai Zoltánt néhány hete tartóztatták le a Csányi Sándor OTP-vezér megzsarolásának első számú gyanúsítottjaként. A lap azt írja, Gubuznai egykor a titkosszolgálatoknak dolgozott, majd később, rövid ideig Simicska Lajos elnöki informatikai főtanácsadója volt az APEH-ben. 

Stotz Gyula a Népszabadságnak elmondta: a Kapolyival kötött szerződés létezik, de jogsértés, titkosszolgálati módszerekkel történő megfigyelés nem történt. Stotz azt is elmondta a lapnak, hogy ő maga kezdeményezte a Finder felszámolását, miután az nem volt nyereséges.

A Magyar Nemzet azt ígérte, hogy szombaton az ügyben újabb részleteket közölnek.

Hirdetés