2008. április. 18. 08:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. április. 18. 08:46 Itthon

Ingatlanbotrány a Király utcában

Áll a bál a budapesti Király utcában: három, önkormányzati tulajdonban lévő bérház adásvételi szerződésének megszüntetését kezdeményezi a kerület vezetése, noha a vevővel már megegyeztek a bérlők. Az önkormányzat új pályázatot írna ki az ingatlanokra, arra hivatkozva, hogy az adásvételi szerződésben meghatározott határidő lejárt. A befektető cég perrel fenyeget.

Hosszú pereskedés elé nézhet az Erzsébetvárosi Önkormányzat, ha a képviselőtestület megszünteti azt az adásvételi szerződést, amelyet három, Király utcai bérház eladása érdekében kötött egy ingatlanfejlesztő céggel. A Király 27 Kft. még 2003-ban írt alá szerződést a kerülettel három, rossz állapotban lévő bérház megvételére. Mivel az önkormányzatnak nem volt pénze a szóban forgó ingatlanok felújításra, belement az üzletbe: a szerződés értelmében a bérházakat annyi pénzért szerezheti meg a befektető, amennyiből teljes körűen kártalanítani tudják a bérlőket.

Mit állít az önkormányzat?

Megkerestük Hunvald György polgármestert az ügyben. Válaszul Erzsébetváros szóvivője az alábbi nyilatkozatot küldte:
"A Király utca 25-27-29. számú ingatlanokra kötött opciós adásvételi szerződésben az ingatlanok kiürítésére meghatározott és egy alkalommal meghosszabbított határidő 2007. december 31.-én lejárt.  A szerződésben foglaltak teljeskörű teljesítése nem történt meg, ezért a képviselő testület 2008. január 18.-i ülésén határozatot hozott arról, hogy az Önkormányzat kezdeményezi az opciós adásvételi szerződés megszűntetését. A vevő írásban tájékoztatta az Önkormányzatot arról, hogy a szerződést nem kívánja megszűntetni, jelenlegi ismereteink szerint azonban pert nem indított. A Polgármester Úr a döntést követően, minden érintett ház lakóközösségével külön megbeszélést folytatott, eléjük tárva a lehetséges megoldásokat. A lakóközösségek kifejezett igénye alapján, rövidített megegyezési határidővel, olyan tartalmú indítványt nyújt be a képviselő testület elé, amely szerint az Önkormányzat új, nyílt pályázaton meghirdeti a három említett ingatlant. A pályázat eredményessége esetén az ingatlanokat kiüríti. A várható döntés ezen a héten április 18.-i testületi ülésen születik meg."

A  lakókkal azonban nem volt egyszerű megállapodni. A szerződés szerint ez az önkormányzat feladata lett volna ám a kerület– a Király 27 Kft. állítása szerint – egy lépést sem tett ennek érdekében. A befektetőknek pedig nem adott meghatalmazást, ám ők mégis tárgyalásokba kezdtek. Dolgukat nehezítette, hogy állításuk szerint a kerület egyik szocialista képviselője, Hahn György folyamatosan járta a házakat és agitált ellenük, arra bíztatva a bérlőket, hogy ne írják alá a megállapodást, vagy kérjenek irreálisan magas árat. (Ezt a hvg.hu-nak több bérlő is megerősítette, de a képviselőt nem sikerült utolérnünk sem a párt helyi szervezeténél, sem az önkormányzatnál, így az ő álláspontját nem ismerjük.)

Tavaly nyáron az adásvételi szerződést módosították: eszerint a bérlőkkel legkésőbb 2007. december 31-ig meg kell állapodni. Tavaly év végén a Király 27 Kft. jelezte az önkormányzat felé, hogy mindegyik bérlővel sikerült megegyezniük, de néhányan csak január első felében tudják aláírni a papírt. Ezért a cég december 29-én egy későbbi időpontot kért arra, hogy a megállapodásokat átadhassa. Az önkormányzat vagyongazdálkodási irodájának vezetője január 9-i keltezéssel írt levelében új időpontokat jelölt ki, s jelezte azt is, hogy még január 18-a előtt le kell adni a megállapodásokat, mert az akkor sorra kerülő képviselőtestületi ülésen napirenden lesz a szerződés. Tette mindezt úgy, hogy a képviselőtestületnek ugyanezen a napon benyújtott előterjesztésében azt állította: a befektetők nem tudtak az összes lakóval megállapodni.

Ideges lakók, feszült hangulat

Noha a cég január 16-án leadta a megállapodásokat, és szóban azt az információt kapta az önkormányzattól, hogy minden rendben van, a képviselőtestület – zárt ülésen - mégis a szerződés megszüntetését kezdeményezte. Ez a bérlőket és a Király 27 Kft. vezetését is megdöbbentette. A lakók közül többen ugyanis már a költözésre készültek. Van olyan bérlő, aki időközben hitelt is felvett. A hvg.hu által megkeresett bérlők azt állítják: azért is volna sürgős a költözés, mert a ház életveszélyes. Ezt viszont a kerület vezetői - korábbi nyilatkozataikban - tagadták.

Gyalog Balázs, a Király 27 Kft. képviselője szerint az önkormányzat lépése jogszerűtlen, mivel a kerület csak akkor állhatna el a szerződéstől „automatikusan”, ha a vevő a fizetéssel több, mint 30 nappal késne. Ez azonban nem történt meg. Az önkormányzat azzal indokolja a szerződés megszüntetésének kezdeményezését, hogy az ingatlanokra kötött opciós adásvételi szerződésben a "kiürítésre meghatározott és egy alkalommal meghosszabbított határidő" december 31-én lejárt, a „szerződésben foglaltak teljeskörű teljesítése pedig addig nem történt meg”. A vevő szerint viszont szó sincs opciós szerződésről, a szerződéstől pedig nem lehetne ilyen indokkal elállni.

A felháborodott lakók – legalább ötvenen - január 21-én az önkormányzathoz mentek, de Hunvald György polgármester nem fogadta őket. Néhány nappal később egy lakógyűlésen petíciót fogalmaztak meg, melyben a helyzet gyors megoldását kérték. Ezt a petíciót szinte minden bérlő aláírta. A lakógyűlésen annyira feszült volt a helyzet, hogy a megjelent Hahn György képviselőt majdnem megverték. Talán ennek is köszönhető, hogy a polgármester február 12-én már fogadta a bérlők képviselőit. Ekkor már nem a megállapodások hiányosságaira és a pár napos csúszásra hivatkozott, hanem arra, hogy a vevő nem fizetőképes. Közölte a jelenlevőkkel: ha a vevő bizonyítja, hogy van fedezete, a helyzet megoldódhat.

Van fedezet, mégis új pályázat lesz

Válaszul a Király 27 Kft ügyvédi letétbe tette, illetve kizárólag erre a célra létrehozott számlán zárolta a teljes vételár megfizetéséhez szükséget összeget, egymilliárd százmillió forintot. A letéti és fedezetigazolásokat a polgármesternek a cég ügyvédje átadta, de Hunvald ekkor már világossá tette: mivel a szerződés lejárt, az önkormányzat új pályázatot ír ki az ingatlan megvételére. Ugyanezt jelentette be egy általa április elején összehívott lakossági fórumon is, ahová a háromból csak két ház lakóit hívta meg, s kizárta a nyilvánosságot is. Ekkor két választás elé állította a lakókat: vagy új pályázatot ír ki az önkormányzat, vagy új utcába költözteti a bérlőket, de utóbbi esetben ki kell fizetniük az értékkülönbözetet. A lakók ezt elvetették, mondván, nincs pénzük. A jelenlévők így végül az új pályázat mellett döntöttek, azt szavazták meg. Azt az opciót mégcsak nem is választhatták, hogy azzal a befektetővel folytassák, akikkel már amúgy is megállapodtak. 

Gyalog Balázs szerint Hunvald György célja az időhúzás, a lakók kifárasztása, megosztása. Mint mondta, a Király 27 Kft eddig több évi munkát és nagyjából százmillió forintot ölt a projektbe. Mivel a cég csak az eredeti szerződést tartja elfogadhatónak, ezért új pályázat esetén pert indít az önkormányzat ellen. Biztosak a győzelmükben, de szerintük egy perrel az ügy valamennyi szereplője rosszul járna. Ráadásul a pályáztatás sem lehet eredményes, ahogy az esetleges felújítás sem. Így a lerobbant bérházak lakóinak kiköltöztetésére a jövőben esély sem lenne. 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?