2008. április. 11. 15:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. április. 11. 15:49 Itthon

Gyurcsány megítélése romlott, Orbáné javult

A Századvég és a Forsense 2008. március 18. és április 1. között végzett felmérése szerint Orbán Viktor a megkérdezettek szerint őszintébb, tapasztaltabb, tisztességesebb, megbízhatóbb, az emberek problémáira inkább figyelő, megfontoltabb, rugalmasabb, érthetőbb, közös megoldásokat inkább kereső és hitelesebb, mint Gyurcsány Ferenc. Gyurcsány viszont újítóbb szellemű és kész hosszabb távon gondolkodni. A megkérdezettek közül Orbánt többen tartják alkalmasabb kormányfőnek, mint riválisát.


A Századvég és a Forsense által március második felében végzett közvélemény-kutatása 17 tulajdonság alapján vizsgálta Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor imázsprofilját. A tizenhét tulajdonság közül mindössze két olyan található, ahol legfeljebb 1-3 százalékponttal, de inkább Gyurcsány Ferencnek kedveznek az eredmények: a jelenlegi miniszterelnököt inkább tartják újító szelleműnek valamint hosszabb távon gondolkodónak mint Orbán Viktort. Ezzel szemben tíz esetben is legalább tíz százalékponttal többen nevezték meg Orbán Viktort arra a kérdésre, hogy a két politikus közül melyikre jellemzőbb az adott tulajdonság. Ezek a jellemzők: „őszintébb”, „tapasztaltabb”, „tisztességesebb”, „megbízhatóbb”, „az emberek problémáira odafigyelő”, „megfontoltabb”, „rugalmasabb”, „érthetőbb”, „közös megoldásokat kereső”, „hitelesebb”. Különösen az „emberek problémáira odafigyelő” állítást tartották jóval nagyobb arányban jellemzőbbnek a volt miniszterelnökre nézve.

2007 szeptemberében készült imázsprofilban még öt olyan jellemvonás is szerepelt, amely Gyurcsány Ferenc esetében magasabb említést kapott. Az emberek véleménye a jelenlegi miniszterelnökkel kapcsolatban leginkább a „közös megoldásokat kereső” tulajdonság esetében mutat negatív elmozdulást (-9 százalékpont). A válaszadók ma már sokkal kevésbé látják „rugalmasnak”, „magabiztosnak” és „újító szelleműnek” a miniszterelnököt .

Az imázsprofilok változásának szocio-demográfiai hátterét vizsgálva szembetűnő, hogy az iskolai végzettség emelkedésével párhuzamosan csökken a két politikus megítélése közti különbség. Ugyanakkor a fél évvel ezelőtti adatokhoz képest éppen a felsőbb iskolai végzettségűek között tapasztalható Gyurcsány Ferenc imázsprofiljának romlása.

Gyurcsány Ferenc imázsa a nagyobb településeken kedvezőbb, míg Orbánt inkább a vidéki kistelepüléseken élők tartják szimpatikusnak. A fővárosiak – az országos tendenciával ellentétesen – továbbra is az esetek többségében ugyanúgy vagy jobban ítélik meg a kormányfőt, mint a Fidesz elnökét. Különösen igaz ez az „újító szellemű” és az „inkább hosszabb távon gondolkodó” jellemzők esetében. Ezzel szemben Orbán Viktor csak az „emberek gondjaira odafigyelő” kategóriában kapott kiemelkedően sok említést a fővárosiaktól. Gyurcsány Ferenc megítélése az életkor alapján is jobban megosztja a megkérdezetteket, mint Orbán Viktoré. Ez arra vezethető vissza, hogy a legidősebb korosztály körében sokkal jobb az imázsa, mint a fiatalabb korcsoportok esetében.

Az elmúlt havi adatokhoz képest hat százalékponttal emelkedett azok aránya, akik Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc közül az egykori miniszterelnököt tartják alkalmasabbnak a kormányfői poszt betöltésére (37%), szemben a Gyurcsány Ferencet mögött álló 27 százalékkal – ez az érték már második hónapja változatlan. A pártválasztásukban bizonytalanok körében is fordult a kocka, eddig mintegy 10 százalékponttal nagyobb arányban tartották alkalmasabbnak Gyurcsány Ferencet, jelenleg azonban 24:17 arányban inkább Orbán Viktor a favorit ebben a csoportban is.

(Az adatfelvétel során a Századvég 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőttet kérdezett meg, a mintavétel alapjául a telefon-előfizetőket tartalmazó adatbázis szolgált).

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.