2008. április. 06. 19:44 Utolsó frissítés: 2008. április. 09. 14:21 Itthon

Kóka: Gyurcsánnyal és ezzel a programmal már nem - videók

Most már majdnem biztos. Az SZDSZ elhagyja a szocialistákat, májustól kiválik a koalícióból. Erre az április 27-re kitűzött küldöttgyűlésnek kell ráütnie a pecsétet. A tisztújító küldöttgyűlést nagy valószínűséggel június 7-én tartják meg, ott Kóka pártelnöki széke a tét. Kuncze, Fodor és Szent-Iványi nevét is emlegették a küldöttek az Országos Tanács (OT) szombati tanácskozásán.

Úgy szól a fáma, hogy Gulyás József, az OT elnöke eredetileg hatpontos napirendet javasolt a magas grémium elé terjeszteni, az idő azonban elröpült az eredeti napirend fölött.  Érdekes, hogy – bár a BAZ megyei álküldött-gate február közepén pattant ki – a március 21-én kelt napirendtervezetben még nem szerepelt rendkívüli küldöttgyűlés összehívása. Az új pont szerint az Országos Tanács dönt a rendkívüli küldöttgyűlés összehívásáról.

Az Országos Tanács ülését követően Gulyás József így fogalmazott: a „jelenlegi koalícióban” nem vesz részt a SZDSZ. Kóka szerint „az SZDSZ önálló liberális pártként, konstruktív ellenzéki szerepre készül. Magyarországnak olyan miniszterelnökre van szüksége, aki hallgat a közgazdászokra, a jegybankelnökre, a volt pénzügyminiszterekre, a nemzetközi elemzőkre, aki keveset beszél, de neki tud kezdeni az ország gazdasági bajainak felszámolásához”. Úgy fogalmazott, hogy „az SZDSZ minden pozitív reformlépést a jövőben támogatni fog a parlamentben”.


A hvg.hu azon kérdésére, hogy egy esetleges miniszterelnök-csere esetén a párt ismét vállalná-e a kormányzás felelősségét, a pártelnök kitérő választ adott. Szintén a hvg.hu-nak az SZDSZ által kinevezett minisztériumi és hivatali szakemberek sorsát firtató kérdésére felelve Kóka hangsúlyozta: „Nem feltételezem a szocialistákról, hogy politikai boszorkányüldözésbe kezdenek.” Ezek szerint az SZDSZ bízik abban, hogy az állami, önkormányzati intézményekhez, hatóságokhoz, vállalatokhoz, egyéb szervezetekhez delegált SZDSZ-es képviselőket  nem fogják eltávolítani, megfosztva őket magas jövedelmeiktől.

A sajtótájékoztató üde színfoltja volt, amikor a Magyar Nemzet újságírója fölvetette, lehet, hogy Kóka János a koalíció fölbontását illegitim elnökként írja alá, így a majdani aláírása jogilag semmisnek tekintendő. A pártelnök úgy válaszolt: „A Magyar Nemzeten és a Hír TV-n kívül senki sem veti föl az SZDSZ-vezetés legitimációjának kérdését.”

A hvg.hu által meginterjúvolt Horn Gábor szerint a júniusi, tisztújító küldöttgyűlésen induló esetleges elnökjelöltekről szó sem volt. „Ez az OT kizárólag a koalíció kérdéséről beszélt. A pártnak van most fontosabb dolga is, mint a pártelnökválasztás” – tette hozzá. A pénztártörvény-tervezet küszöbön álló szavazásáról - egy újságírói kérdésre  - Horn egyértelművé tette: az SZDSZ-es képviselők nemmel szavaznak.

Ónody Tamás, a párt V. kerületi szervezetének elnöke, az Országos Tanács tagja a hvg.hu-nak elmondta: az OT tagjai között teljes az egyetértés abban, hogy az SZDSZ-nek nincs helye a Gyurcsány-kormányban, miután a miniszterelnök a múlt szombati beszédével gyakorlatilag felmondta a koalíciót. Vita legfeljebb abban van, hogy a későbbiekben az SZDSZ kösse-e újra a koalíciót, ha az MSZP esetleg új miniszterelnököt talál. Ónody úgy értelmezi Kóka János pártelnök álláspontját, hogy Gyurcsánnyal nem lehet koalíció, a visszatérésről meg csak akkor érdemes gondolkodni, ha tudják, kit javasolnak a szocialisták miniszterelnöknek és ismerik annak programját. Fodor Gábor ügyvivő – az V. kerületi elnök értelmezésében – viszont inkább szeretné az SZDSZ-t ismét a kormányban látni a Gyurcsány utáni korszakban. Ónody személyes véleménye az, hogy az esetleges visszatérés nehezen képzelhető el, hiszen nem a kormányfő az igazi probléma, hanem az a párt, amelyik olyan reformellenes politikát kíván, amit Gyurcsány most a túlélés érdekében ki akar szolgálni. Hiába lenne új miniszterelnök, a párt marad. Ezért úgy véli: ha az SZDSZ most kiszáll, akkor jobb lenne, ha az elkövetkező két évben már nem menne vissza a kormányba.

A hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó egyik szabaddemokrata országgyűlési képviselő azt mondta: nyitott még, hogy a júniusi tisztújító küldöttgyűlésen kik indulnak elnökjelöltként. A legnagyobb esélye annak van, hogy ismét Fodor Gábor és Kóka János száll ringbe. Az is elképzelhető azonban, hogy Fodor nem indul, és Szent-Iványi István EU-képviselő elnökségét támogatja, illetve, hogy Kóka Kuncze Gábor volt SZDSZ-elnök javára lép vissza. Informátorunk hozzátette: mindez még csak az „ötletelés szintjén” merült föl. A kisebbségi kormányzásról szólva kifejtette: a dolog fél évig viszonylag jól működhet, aztán a költségvetés előterjesztése „kritikus pont lesz”, de talán azt is megszavazzák.  Fölhívta a figyelmet arra, hogy volt már példa az elmúlt két évben az MSZP ellenében az SZDSZ és az ellenzék együttszavazására. Hozzátette: „Ha a Fidesz és a KDNP képviselői hiánytalanul bejárnak szavazni, akkor lehetnek a kormánynak gondjai.”

Szegő Péter

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.