2008. április. 04. 12:17 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 04. 15:24 Itthon

Gyurcsány mindent megmagyaráz

Gyurcsány Ferenc a kormányválsággal kapcsolatban tartott pénteki sajtótájékoztatóján kifejtette: nem örül az SZDSZ döntésének, és jobban szeretné a koalíció fennmaradását.

A miniszterelnök szerint a legnagyobb valószínűséggel egy nyitott egypárti szocialista kormány megalakulására van esély, amely mérsékelt, felelős reformpolitikát folytat. Azért nem mondhatok ennél többet, mert a végső döntést a koalíció felbontásáról az SZDSZ nem hozta meg - közölte a kormányfő nemzetközi sajtótájékoztatóján pénteken a parlamentben. Mint mondta, biztos abban, hogy ilyen politikához az SZDSZ és az MDF is támogatást nyújt.

© Stiller Ákos
Véleménye szerint a "minden korábbinál nagyobb koalíciós feszültség" nem személyi vagy hatalmi jellegű viták miatt alakult ki az MSZP és az SZDSZ között, hanem azért, mert a kisebbik kormánypárt úgy érzi, túl sokat kellett feladnia a programjából, és radikálisabb reformokra van szükség.

Gyurcsány Ferenc nem tartja valószínűnek, hogy április 30 után az MSZP bármely más parlamenti párttal koalíciós tárgyalásokat kezdeményezzen. A miniszterelnök újságírói kérdésre azt is elmondta, hogy egy, az általa képviseltnél markánsabb reformpolitikához szívesen nyit utat, de egy reformellenes politikához nem szívesen.

Az előrehozott választások lehetőségét akkor lehet napirendre venni, ha a politikai szereplői "kiterítik kártyáikat", és konkrétan elmondják, mi a programjuk, mit képviselnek - mondta a kormányfő. Példaként az adóprogramot és a családtámogatást hozta fel, amelyekben - mint mondta - nem lehet tudni a kormányon kívüli parlamenti pártok konkrét terveit. Hangsúlyozta: Magyarország számára érdektelen hogyan hívják a miniszterelnököt, az a lényeg, hogy mit csinál, vagy mit csinálna.

A kormányfő arra a kérdésre, mi a garancia arra, hogy az MSZP nem kényszeríti őt bele egy választások előtti költekezésbe, azt válaszolta: garancia arra, hogy ez nem történik meg, az MSZP egészének erős meggyőződése, az elnökség ugyanezt képviselő álláspontja, és az is, hogy ez minden további politikai szereplésének feltétele.

Gyurcsány Ferenc megjegyezte: a reformpolitikának nem a szocialista párt az igazi ellenfele, hanem az, hogy az elmúlt két évben Magyarországon megszerveződött egy "vitathatatlanul rendkívül erős, jelentős támogatottságot élvező reformellenes politika". Hozzáfűzte: ez jelen van a parlamentben.

A kormányfő szerint a reformpolitika folytatása nem bátorság kérdése. Úgy vélte, a megvalósuló mérsékelt reformpolitika többet ér, mint az elbukó radikális reformok. Hangsúlyozta: ha a koalíció meg tud állapodni egy új kormányprogramban, akkor azt bárki beterjesztheti, akiben a szocialisták és a szabad demokraták megbíznak. Választás szerint én vagy más - jegyezte meg.

Megfogalmazása szerint vagy az a kormányfő, akivel a többséget adó pártok program alapon megegyeznek, vagy az, akit a kisebbségben kormányzó párt állít. Ebben nekem nincsenek személyes és egyéni szempontjaim - hangoztatta.

Személyes elkötelezettségem tartalmi értelemben van. Lemondásom akkor jön szóba, ha az általam képviseltnél karakteresebb reformpolitikához nyit utat - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

Gyurcsány szerint nem ő az akadálya egy szakértői kormány megalakulásának, erről a parlament dönthet. Újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a kérdés az, van-e jelentős többsége az Országgyűlésben - Simor András vagy bárki más vezetésével - egy 2000 milliárdos kiadáscsökkentésnek. Gyurcsány Ferenc leszögezte, hogy szerinte nincs. Az MSZP nem szavazná meg, én a párt elnökeként nem járulnék hozzá - jelentette ki a kormányfő.

Szükség van reformértékű lépésekre - mondta a kormányfő, az egészségügyet és a felsőoktatást említve példaként. A miniszterelnök az egészségügyben szükségesnek tartja a szektorsemleges finanszírozás feltételeinek megteremtését, hogy a mainál nagyobb verseny alakulhasson ki a biztosítottakért az egyes szolgáltatók között. A kormányfő véleménye szerint ma a társadalombiztosítás túlnyomórészt köztulajdonban lévő egészségügyi intézményeket finanszíroz, miközben már megjelentek a magánszolgáltatók.

A miniszterelnök fontosnak nevezte, hogy ha a pénztári oldalon mérséklődik a betegekért folyó verseny, akkor azt fokozni kell a szolgáltató oldalán, mert ez javítja a minőséget. Véleménye szerint úgy lehet a szolgáltatói oldalon fokozni a versenyt, ha közelítik a közszolgáltatónak és a magánszolgáltatónak nyújtott finanszírozást.

Gyurcsány Ferenc az elmúlt két év egyik rendkívül fontos eredményének nevezte, hogy megvalósították az átjárhatóságot az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés között a felsőoktatásba. Hozzátette, hogy ez az átjárás rendkívül szűk, 15-15 százalék.

A tandíj eltörlése kapcsán azt mondta, hogy nyitottak a rektori konferencia kidolgozás alatt álló javaslatára, amely lényegesen nagyobb arányban nyitja össze a két szférát. Így az állami finanszírozás nagyságának csökkentése nélkül, a hallgatók mindenkori teljesítménye döntené el, hogy kiket finanszíroz az állam.

Hirdetés
hvg360 Szabó Yvette 2025. január. 08. 06:30

Washingtonban is pontosan tudják, ki az a Tóni

A magyar kormány is áldozatául esett a távozó Biden-adminisztráció alig leplezett tisztogatásának, és ezzel próbára tette Trump és Orbán barátságát. Arról a szankciós listáról ugyanis nem könnyű lekerülni, amelyre az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupció miatt feltette Rogán Antalt.