2008. április. 01. 16:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. április. 01. 16:28 Itthon

Gyilkoltak, raboltak és zsaroltak az ügyész szerint

Csak a Legfelső Bíróság dísztermébe fértek be a diósdi kettős emberölés tárgyalásának érintettjei. A 38 vádlott védelmét mintegy negyven ügyvéd látja el. A vádlottak közül négyen részt vesznek a tanúvédelmi programban, ezért őket a többiektől elkülönítve helyezték el a tárgyalóteremben.

Forrás: PMRFK
A vádlottakat, köztük a csoport vezetőit bűnszervezet létrehozásával, működtetésével és vezetésével, illetve felbujtóként, több emberen elkövetett emberöléssel gyanúsítják. A diósdi kettős emberölés mellett a nyomozó- és a vádhatóság a társasághoz köti a Mol százhalombattai olajfinomítójából történt olajlopást, egy százhalombattai vállalkozó 1998-as felrobbantását, a Fortus Rt. vezetője elleni 2003-ban elkövetett, szerencsés kimenetelű emberölési kísérletet, az Egér úton és a Szerémi úton pénzszállító autók ellen végrehajtott fegyveres támadást, valamint a Kereskedelmi és Hitel Bank XIX. kerületi és az Inter-Európa Bank III. kerületi fiókja elleni bankrablásokat is. Emellett a csoport tagjai egy megbízás alapján merényletet terveztek az egyik alternatív mentőszolgálat tulajdonosa ellen is.

A vádirat két részből áll össze, az olajlopások ügyéből, illetve a kettősgyilkosságból. Ezeket jogerősen még nem is egyesítették egymáshoz, és Bartkó Levente, a Pest Megyei Bíróság tanácsvezető bírója szerint, ha ez nem történik meg, akkor valamilyen megoldást kell találni a tárgyalás lebonyolítására, amely most sem egyszerű.

A tárgyalás elindulása két óra hosszát vett igénybe, a vádirat ismertetése pedig egész délután át tartott. Először a Mol finomítójából történt lopásokról beszélt az ügyész. A bűntettekben résztvevő 22 vádlott 2004 karácsonyán és 2005 áprilisában vitt el több tartály olajat, illetve a Mol-telep közelében lévő kamionmosóhoz lefektetett vezetéken szereztek mintegy 50 ezer liter üzemanyagot. Mindenesetre csak az első esetben jártak sikerrel, mert a második akciónál a rendőrök lecsaptak a tolvajokra, akik között akadt rendőr, az olajtársaság dolgozója, és a telep biztonsági szolgálatát ellátó ember is. A Mol-nak mintegy 21 millió forint kára keletkezett.

Az esetet az ügyészség szerint az kapcsolja össze a diósdi kettős emberöléssel – és amiatt egyesítette a két eljárást a bíróság –, hogy az olajlopás a játékgépek kihelyezésével és működtetésével foglalkozó Sz. István és Sz. Miklós irányítására történt, és nekik kellett leadni az olajon befolyt haszon egy részét. A két szigetszentmiklósi férfi, akik egyébként testvérek, adott utasítást a diósdi gyilkosságra, F. József, a Pipás és K. Norbert, a Colos lelövésére is.

F. József ugyanis videóra rögzítette az illegális olajvezeték lefektetését, majd több millió forintra megzsarolta Sz. Istvánt és Sz. Miklóst, akik ezért utasítást adtak Cz. Attilának, hogy öljék meg F. Józsefet. Szintén meg kellett halnia a kíséretében lévő társának, Colosnak is. A bűncselekményt a vádirat szerint P. Sándor és K. Ferenc hajtották végre, az előbbi férfi egyébként Cz. Attila unokaöccse.
 
Cz. Attila ellen pénzhamisítás, társadalombiztosítási csalás és önbíráskodás ellen is eljárás folyt, ám azokat a nyomozati szakban megszüntették. Valószínűleg azért, mert a férfi vállalta a tanúskodást Sz. István és Sz. Miklós ellen, s emiatt a többi ügyében nem vonják felelősségre.

A vádlottak meghallgatása a tervek szerint a következő tárgyalási napon, csütörtökön kezdi el a bíróság. A diósdi ügyben érintett vádlottakat bűnszervezetben előre kitervelten, nyereségvágyból, több emberen elkövetett emberöléssel és más bűncselekményekkel vádolják, míg a kimondottan csak az olajlopás miatt a vádlottak padján ülőket jelentős értékre, üzletszerűen és folytatólagosan, szintén bűnszervezetben elkövetett lopással vádolják.
Hirdetés