A tőzsdére is kihat a koalíciós feszültség
Csökkenés várható hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén. Az MTI által megkérdezett elemzők szerint a negatív nemzetközi tőkepiaci hangulat mellett bizonytalanságot okozhat a piacon a koalíciós feszültség éleződése is.
Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője szerint negatív kezdést vetít előre az amerikai és ázsiai tőzsdeindexek mínuszos zárása. Emellett a a magyar piacon a gyengülésben szerepet játszhat a kormány körüli bizonytalanság is.
Az elemző ugyanakkor úgy véli, hogy a belföldi események a kötvény- és forintpiacon érződhetnek erőteljesebben, a részvénypiacon markáns esésre emiatt nem kell számítani. Herczenik Ákos szerinte továbbra is a nemzetközi trend lesz meghatározó hatással a BÉT-re, így a kereskedés végkimenetelét az Egyesült Államokban megjelenő konjunktúra index fogja meghatározni.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a koalíciós feszültség éleződése inkább a forint árfolyamán érződhet, de bizonytalanná teheti a részvénypiacot is. Az MNB délután várható kamatdöntése - 25-50 bázispontos emelést vár a piac - szintén kevésbé befolyásolja a részvényárakat.
Az elemző véleménye szerint a héten továbbra is az Amerikában megjelenő makrogazdasági indexek lesznek meghatározóak a BÉT-re. Az adatok feltehetően nem lesznek túl fényesek, így az elemző negatív hangulatra számít a hét további részében is.
A BUX pénteken 75,68 pontos, 0,34 százalékos emelkedéssel, 22.238,96 ponton zárt. A részvénypiac forgalma alacsony volt, mindössze 11,1 milliárd forint értékben születtek üzletek, a vezető részvények a Richter kivételével erősödtek.
A Mol árfolyama 50 forinttal, 0,23 százalékkal 21.550 forintra emelkedett, az OTP részvények ára 35 forinttal, 0,49 százalékkal 7.230 forintra nőtt. A Magyar Telekom 5 forinttal, 0,62 százalékkal erősödött, 815 forintot ért a kereskedés végén. A Richter árfolyama
190 forinttal, 0,55 százalékkal 34.110 forintra csökkent, míg az Egis 1.070 forintos, 6,54 százalékos erősödéssel, 17.430 forinton zárt.