Az internetezők többsége elmegy szavazni
Az internetező felnőttek 55 százaléka biztos benne, hogy vasárnap részt vesz a népszavazáson, további 15 százalékuk pedig valószínűnek tartja, hogy elmegy szavazni – derül ki az NRC Piackutató felméréséből. Bár jelentős azok aránya, akik még bizonytalanok vagy nem árulják, el miként voksolnak, az szinte biztosan állítható, hogy a netpolgárok körében mindhárom kérdésben az igenek vannak többségben.
Az NRC Piackutató február utolsó napjaiban végzett – a felnőtt internetezőkre reprezentatív – online felmérése szerint a netpolgárok 55 százaléka biztos benne, hogy március 9-én elmegy szavazni, további 15 százalékuk pedig valószínűnek tartja, hogy részt vesz a népszavazáson. Csupán 15 százalék zárja ki egyértelműen a részvétel lehetőségét. Ez azt jelenti, hogy 1,2–1,5 millióra tehető a szavazni szándékozó internetezők száma.
Azok, akik nem kívánnak szavazni, legnagyobb arányban (49 százalék) azzal indokolták távolmaradásukat, hogy nem értenek egyet a népszavazás céljával, de jelentős a más elfoglaltságra hivatkozók, valamint azok aránya is, akik nem hisznek abban, hogy egy eredményes népszavazás bármilyen változást hozna az érintett kérdésekben – a távolmaradók 12 százalékának vannak ilyen kételyei.
A szavazni szándékozók egynegyede nem tudta vagy nem akarta megmondani, hogyan szavaz majd az egyes kérdésekben – az igennel szavazók aránya azonban így is mindhárom kérdés esetében eléri az 50 százalékot. A vizitdíj eltörlésére 50 százalék szavazna igennel, 24 százalék nemmel, a kórházi napidíj esetén 53:19, a tandíj esetén pedig 53:20 az igen-nem szavazatok aránya.
A biztos szavazók körében valamivel nagyobb az igenek fölénye: a válaszadók 57–59 százaléka állította, hogy igennel voksol majd az egyes kérdésekre.
A felmérést az NRC 2008. február 26. és 29. között végezte ezer internethasználó online megkérdezésével. Az adatbázist az TNS-NRC InterBus kutatásának offline adataival súlyoztuk, így az a legfontosabb demográfiai ismérvek tekintetében reprezentatív a legalább hetente internetező 18–69 éves magyar lakosságra nézve.