Rémhírek a népszavazási szavazólapokról
Körlevél terjed az interneten, amely arra figyelmeztet, visszaélésekre adnak lehetőséget a március 9-i népszavazások háromszínű cédulái. Az Országos Választási Iroda (OVI) szerint azonban minden színhez csak egyetlen kérdés tartozhat.
Az igazi kékcédulás |
2002 óta a jobboldal újra és újra csalásokat emleget. Most a népszavazás előtt azt sejtetik, nem lesz tiszta a választás. Tarlós István, a Fidesz kampányfőnöke például a névjegyzék hiányosságait nevezte "több mint véletlennek". Balsai István szerint pedig "a választások tisztasága néhol megkérdőjelezhető". A kommunikációs előkészítése zajlik annak, ha a Fidesz mégis elbukná a referendumot, afféle "kékcédulás" csalásokra lehessen hivatkozni. Mi is történt valójában 1947-ben? A Magyar Kommunista Párt számos szabálytalanságnak is köszönhetően győzött a választáson. Ezek közül a legnevezetesebb az úgynevezett kék cédulák tömeges és visszaélésszerű használata. Ugyanis a lakhelytől távol a kék háttérnyomású ideiglenes választói névjegyzékkivonattal is lehetett szavazni. Az országot szervezetten járó kommunisták közül sokan 15-20 alkalommal is szavaztak. A kutatók 60-100 ezerre becsülik a hamis voksokat. |
A figyelmeztetőnek szánt felvetés rímel a Magyar Nemzet című napilap február 18-i számában megjelent írásra. A címe: Aggályos a színes szavazólapok használata. A szerző - Kulcsár Anna - a visszaélések lehetőségeit taglalja. "A választók három szavazólapot kapnak, az egyik fehér, a másik lila, a harmadik pedig zöld lesz. Arról ugyanakkor nincs hivatalos határozat, hogy melyik kérdéshez milyen színű szavazólap tartozik" - írja a Magyar Nemzet, amely szerint az Országos Választási Bizottság (OVB) "jelzésszerűen sem foglalta határozatba" a színek és kérdések egymáshoz rendelését, "ezt csupán a jegyzőkönyv tartalmazza".
Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője a hvg.hu kérdésére reagált a feltételezésekre: "Az OVB február 6-iki ülésén a szavazólapmintákat, a tartalomnak megfelelően, színek szerint szignálta. Az aláírt minták a jegyzőkönyv mellékletét képezik. A szavazólapok a minták alapján központilag, egy nyomdában készültek, ezek kerülnek ki az ország minden szavazóhelyiségébe" – fejtette ki.
Fontos garanciának nevezte még azt is, hogy a szavazóhelyiségek mindegyikében – plakát méretben – kihelyezik a szavazólapmintákat, ezek segítségével minden választópolgár saját maga meggyőződhet a kapott szavazólapok helyességéről. Rytkó a színekkel kapcsolatos manipulációt teljes képtelenségnek minősítette.