Szabadon utazhatunk Kanadába
Mától megszűnt a kanadai vízumkötelezettség Magyarországgal, Lengyelországgal, Litvániával és Szlovákiával szemben.
Kanada március 2-tól eltörölte a vízumkötelezettséget Magyarországgal, Lengyelországgal, Litvániával és Szlovákiával szemben – jelentette be Diane Finley bevándorlásügyi miniszter, közölte Szelestey Lajos külügyi szóvivő szombaton.
A bejelentéssel kapcsolatban Göncz Kinga külügyminiszter azt írta, a döntés értelmében ezentúl vízum nélkül utazhatnak Kanadába azok a magyarok, akik legfeljebb három hónapig akarnak ott maradni, ez alatt az időszak alatt azonban nem vállalhatnak munkát az országban. A három hónapnál hosszabb tartózkodás továbbra is vízumköteles.
A miniszter közleményében kitér rá, hogy a magyar diplomácia az elmúlt években következetesen kiállt a vízummentesség mellett és határozott erőfeszítéseket tett annak elérésére. Göncz Kinga a kormány nevében örömmel üdvözölte a döntést, amelyet Magyarország és a magyarok iránt megnyilvánuló kanadai bizalom és elismerés jelének tekint. Hozzátette, hogy nagyra értékeli a kanadai kormányzatnak a vízummentesség visszaállítása ügyében mutatott elkötelezettségét és a közös cél elérése érdekében tanúsított politikai és szakmai együttműködési készségét.
A miniszter kiemelte, hogy a vízummentesség biztosítása rendkívül jelentős fejlemény a két ország viszonyában. Különösen fontosnak tartja, hogy ezáltal kedvezőbb feltételek nyílnak a civil kapcsolatok fenntartására és elmélyítésére is. A közlemény arra is kitér: magyar kormány vállalja, hogy elmélyíti együttműködését a kanadai hatóságokkal konzuli és rendészeti ügyekben a felmerülő kérdések gyors és szakszerű megoldása érdekében. Ezzel együtt kéri a magyar utazókat, hogy a kanadai vízummentes beutazás és az országban való tartózkodás szabályairól körültekintően tájékozódjanak, és minden esetben tartsák be azokat.
Kanada 2001. december 5-én vezetett be újbóli vízumkényszert a magyar állampolgárokkal szemben. Akkor az intézkedést azzal magyarázták, hogy 1998 és 2001 között összesen 8600, csak 2001-ben 3500 magyar állampolgár folyamodott menekültstátusért Kanadában, amit helyi döntéshozók elfogadhatatlanul magas számnak tartottak.
Bár a vízumkényszer bevezetésekor kanadai részről nem hangzott el kijelentés a kérelmezők származására vonatkozóan, sajtóinformációk egyértelműen arra utaltak, hogy a menekültstátusért folyamodók nagy része roma. Kanada sajnálja, hogy vissza kellett állítania a vízumkötelezettséget Magyarországgal szemben, de ez volt az egyetlen lehetősége a nagymértékben megalapozatlan menekültkérelmek ügyének kezelésére – nyilatkozta a döntés életbe lépésekor tartott sajtótájékoztatóján Marta Moszczenska, Kanada budapesti nagykövete.
A 2001. december 5-i intézkedéssel visszaállt az 1994. november 1. előtti helyzet, amikor a magyarok ugyancsak vízummal utazhattak az észak-amerikai országba. A távirati iroda információja szerint a kanadai hatóságok a vízumkötelezettség eltörlésének szombati bejelentésével összefüggésben arra hívták fel a figyelmet: el kell kerülni, hogy újra olyan bevándorlási hullám induljon el, mint a beutazási engedély újbóli bevezetése előtti években.