Gyurcsányék Isten büntetése. Egy éj a Fidesz-irodában
A Bibliai próféciák teljesülése a mai Magyarországon címmel hallgattunk előadást Sajószentpéteren. Kiderült, hogy a kormány Isten büntetése, és azt is megtudtuk, hogy kik és hogyan menthetik meg a nemzetet, amelynek sorsa nagyon hasonlít a zsidókéra.
„Lesznek kemény politikai részek” – jelzi már az elején Major Zsolt nagytiszteletű úr a sajószentpéteri Fidesz-iroda negyvenfőnyi közönségének, akik A Bibliai próféciák teljesülése a mai Magyarországon című előadásra érkeztek. A helyi Fidesz és KDNP szervezte Történelmi Kávéház református lelkész előadója hozzáfűzi, mivel lelkipásztorként nem mondhat el mindent a szószéken, ez az alkalom remek lehet ilyen irányú véleményének kifejtésére.
Kedvesen fogadtak © Stiller Ákos |
A gazdagok kifosztják a szegényeket – mondta annak idején Mikeás próféta. Végrehajtják, mert van hatalmuk hozzá – találja meg a magyarázatot a lelkész. Major eztán következtet: ezért ragaszkodnak ők a hatalomhoz ma is – a misztikus személyes névmás segíti az alany azonosítását már így az előadás legelején is. A próféta szavaira reagál akkor is, amikor azt mondja: ne hagyd, hogy téged is megkopasszanak (utalva itt a gyulai fideszesek kampány-szlogenjére: Ne hagyd magad megkopasztani – Három igennel sokat spórolhatsz). „Akaratlanul is a mi kis hazánkra gondoltam, amikor a gonosz vezetők elleni próféciát olvastam” – teszi hozzá. Az utalások azonban nem feltétlenül párosulnak konkrét jelenkori példákkal: a vezető ember követelőzik, a bíró fizetséget vár, csak csűrik-csavarják az ügyeket – panaszolta annak idején a próféta. „A korrupció elég elterjedt, sokszor itt is csak csűrik-csavarják az ügyeket” – magyarázza lelkész, a befogadóra hagyva, hogy felidézzen magában erre rímelő ügyeket közvetlen és távolabbi környezetéből.
A hitbeli hanyatlást mindig erkölcsi hanyatlás követte – térünk át Hóseás prófétára, aki az istentől való eltávolodásról és ennek következményeiről értekezett. Major Zsolt szerint a Római Birodalom vagy éppen a Szovjetunió összeomlását is ez okozta, s a „jelenlegi kormány sem fog már sokáig regnálni, ártani, ez csak idő kérdése” – mondja. Magyarországról egy pillanatra az Egyesült Államokba ugrunk, mert az iskolában gyilkolászó fiatalok segítenek továbbgondolni a hitoktatás fontosságát. Amikor ilyenek történnek, az emberek azt kérdezik, miért hagyta az isten, hogy ez megtörténjen – mondja. Erre állítólag egy amerikai hitoktató lánya így reagált: ne azt kérdezzétek, hol volt, hanem azt, miért nem lehetett ott. A válasz pedig az: kitiltottátok a hitoktatást az iskolákból. Úgy tűnik, a szelíden bólogató közönség számára ez kimerítő magyarázat: nem volt ott, nem segíthetett. Ehhez a magyar lelkész még annyit fűz hozzá: a teremtést sem a Szentírás szerint tanítják.
„Magyarország korábbi vezetői között sok Biblia-olvasó ember volt, valamelyik Rákóczi harmincszor olvasta ki, így lehet országot vezetni” – érvel, mintegy utalva az idei a Bibilia éve. A Fidesz vezetői is templomba járnak és ismerik a Bibliát – tájékoztatja a Fidesz-iroda hallgatóságát. Ez azt jelenti, hogy mindenki érti a szent iratokat. Nem kerülhető ki a két évvel ezelőtti augusztus 20-ai pusztító budapesti vihar sem: figyelmeztetés volt, ha így éltek tovább, annak meglesz a következménye, lesz itt is szökőár, tornádó, jégeső, hiába a Kárpát-medence – ahogy ezt a Demokrata is megírta annak idején.
Major Zsolt előadás közben, szószéken kívül © Stiller Ákos |
Isten nem azonnal ítél, akkor többen meggondolnák, hogy bűnbe esnek-e – folytatódik az előadás, most már Zakariás könyvével. De van vigasz: lehet, hogy valaki gazdag, de boldogtalan vagy lelkiismeretfurdalása van egész életében, mert összelopta a vagyonát. „Azt persze nem fogjuk hallani a Híradóban, hogy Isten így vagy úgy büntetett meg valakit” – mondja a lelkész, mielőtt elbíznánk magunkat. Már nem is látják bűnnek a bűnt: ha valaki lop, az ügyes, ha csal, az életrevaló, ha hazudik, akkor jó diplomata, ha házasságtörő, akkor természetes ösztön vezérli – mondja, felvezetve a végső következtetést: ezért a büntetés, a rossz vezető.
No, és itt egy kis aktuálpolitika: 2002-ben és 2006-ban miért nem a jobboldal nyert, hiszen a közvélemény-kutatás és a hangulat is mellettük szólt? Vissza a Bibliához: nem a kampányban kell keresni az okokat, hanem „magasabban”. Egy kis történelem: a mohácsi vész után is arról prédikáltak: Istentől kaptuk, megérdemeltük. Most is ez a helyzet. De az istenfélő (és nem csupán templomba járó) emberek kivezethetik az országot a demográfiai, gazdasági és erkölcsi válságból: szaporulat, munka, hit.
Az előadás végén többen szóvá teszik: ha gondunkban, örömünkben, problémákban bizalommal fordulhatunk lelkipásztorunkhoz, akkor olyan sorsfordító kérdésekben, mint egy szavazás vagy választás, miért ne tehetnénk. Csendes, egyetértő bólogatás a válasz. És egy kis viccelődés is marad a végére: amikor Jézus kettéválasztja az embereket, akkor az őt segítőket, befogadókat melyik oldalra irányítja? Hát a jobb oldalra, ez nem is kérdés – szól a válasz.
Egy kis beszélgetésbe keveredünk Major Zsolttal az előadása után, tudakolva tőle, ha már a pap politikai állásfoglalásának jogosságát feszegetjük, mire számíthatunk egy jobboldali kormány idején. A mindenkori kritika mellett teszi le a voksot, de hozzáteszi: neki az a tapasztalata, hogy jellemzően a baloldali kormányok követnek el olyan hibát, ami miatt fel kell emelniük a hangjukat. Azzal kapcsolatban is értetlenkedünk egy kicsit, hogy egy ország üdve az istenfélőktől függ. De választ kapunk: a nem hívő ember is élhet helyesen, de egy istenfélő mégis inkább tudja, mit szabad megtenni és mit nem.
A hatalomvágy, a kapzsiság, az embertelenség, a hűtlenség, a hazaárulás – az emberiség ismétlődő bűnei. Ez is elhangzott. Ezt észben tartjuk. Nevek nélkül.
Kovács Andrea