2008. február. 08. 14:16 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 08. 14:16 Itthon

A leggazdagabb magyaroktól kérik a tudomány támogatását

Felhívással fordult a száz leggazdagabb magyarhoz hét Széchenyi-díjas szegedi akadémikus, akik arra kérik a vállalkozókat, ösztöndíjjal támogassák a száz, nemzetközi visszajelzések szerint legsikeresebb magyar tudóst.

A vállalkozóknak adottak a lehetőségeik arra, hogy a hazai tudósok munkakörülményeit javítsák, kutatásukat támogassák. Ez részükről nemcsak egy önzetlen cselekedet lenne, hiszen a létrejövő szellemi termékek a gazdaság növekedését is szolgálnák - áll a felhívásban. Hazánkban a természettudományok területén a legnagyobb gondot ma már nem az eszközök, hanem a kutatók hiánya, illetményük előteremtése jelenti. Az EU országok népességéhez viszonyítva Magyarországon van a legkevesebb kutató. Jelentős minőségi változást eredményezne, ha a száz leggazdagabb vállalkozó személyenként öt-tíz ösztöndíjat - nevezzük Szent-Györgyi ösztöndíjnak -, létesítene - fogalmaztak az akadémikusok.

Egy doktorandusz illetménye évi 1,2 millió, egy posztdoktori kutatóé hárommillió forint. A két, munkájában sikeres csoport közötti kapcsolat példamutató nemzetépítő formája lehetne, ha a száz leggazdagabb vállalkozó elsősorban az objektív felmérések, a nemzetközi visszajelzések szerint száz legsikeresebb tudós honfitársának kutatóhelyét erősítené a javasolt ösztöndíjakkal - írták a Széchényi-díjas tudósok.

Hirdetés
hvg360 Köves Gábor 2024. december. 19. 20:15

George Szirtes: Károly király olvasta a verseimet, Nemes Nagy Ágnesnek mindig vittem virágot

Hamarosan fogadja III. Károly, hogy átadja neki a királyi udvar költészeti díját, de vajon kell-e cilindert viselnie? És miért nem jár pénz a díjjal? A magyar származású költő-műfordítóval a brit uralkodó versolvasási szokásairól, a költők anyagi megbecsüléséről és arról is beszélgettünk, hogy miért hagyta abba Krasznahorkai angolra fordítását.