2008. január. 28. 18:12 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 28. 18:13 Itthon

Ellenzéki kivonulás a Mezőgazdasági Bizottságból

Az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának hétfői üléséről kivonultak az ellenzéki képviselők, miután a bizottság kormánypárti tagjai új napirendet szavaztak meg.

 
A testületi ülés kezdetén, miután Font Sándor (Fidesz), a bizottság elnöke előterjesztette a testületi ülés napirendjét, A magyar agrárstratégia kérdései Gyurcsány Ferenc davosi kijelentésének függvényében címmel, Herbály Imre (MSZP), a bizottság alelnöke írásban új napirendet nyújtott be, amely magyar álláspont megtárgyalását tartalmazta a közös agrárpolitika (KAP) folyamatban lévő reformjának felülvizsgálata és a 2014 után lehetséges agrártámogatások átalakításával összefüggő kérdések kapcsán.
 
Miután ez utóbbi napirendi javaslatot a kormánypárti többség megszavazta, és az ellenzéki pártok egy-egy képviselője - Medgyasszay László (KDNP) és Jakab István (Fidesz), a bizottság alelnöke - már a szavazás előtt kifejtette véleményét, hogy az eredeti napirendet vitassák meg, az ellenzéki képviselők úgy döntöttek, hogy - Font Sándor bizottsági elnök szavai szerint - nem asszisztálnak a szocialisták "szerecsenmosdatásához".
 
Miután az ellenzéki képviselők kivonultak az ülésről, Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára - Gráf József agrárminiszter képviseletében - tájékoztatta az ülésen jelenlévő kormánypárti honatyákat arról, hogy az unió agrárköltségvetése a magyar álláspont szerint 2013-ig nem változhat. Az államtitkár megfogalmazása szerint azonban "nem lehet homokba dugni a fejünket", az unió következő költségvetési időszakában várhatóan megváltozik majd az agrárbüdzsé szerkezete is. Azt jelenleg még nem lehet megmondani, hogyan módosulnak majd a költségvetés számai, ám Magyarország számára az agrár- és vidékfejlesztési források csökkentése továbbra sem elfogadható alternatíva. Ezt azzal támasztotta alá Gőgös Zoltán, hogy az agrár-támogatások 80 százalékát jelenleg a régi tagállamok gazdálkodói kapják, míg csupán 20 százalék jut az új tagállamok gazdálkodói számára. Ezt a helyzetet ki kell egyensúlyozni - jelentette ki. 
 
Hirdetés