2008. január. 18. 17:02 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 18. 16:57 Itthon

Kik voltak a Hajléktalan Emberért Díj kitüntetettjei?

Balogh Edit és Fekete András kapták meg idén - könyvkiadói munkásságukért - az idei Hajléktalan Emberért Díjat, amelyet a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár báltermében nyújtott át számukra pénteken a Hajléktalanokért Közalapítvány kuratóriumának elnöke, Vecsei Miklós.

A Barrus Könyvkiadó 2004-ben jelentette meg az Alkonyzóna című kötetet, amely hajléktalan emberek írásait, grafikáit tartalmazza. A kötet színvonalas kortárs irodalmi antológia lett, amelynek létrejöttében, az anyaggyűjtésben, a válogatásban, és nem utolsó sorban az anyagi támogatásban Balogh Editnek és Fekete
Andrásnak jár köszönet - állapította meg a közalapítvány kuratóriuma.
   
Ugyancsak ők jelentették meg két éve az Imák és kételyek című könyvet, amelyben arra kértek hírességeket, hogy fogalmazzák meg gondolataikat - ima formájában vagy másként - erről a társadalmi problémáról. A könyv bevételét a hajléktalan családokat befogadó Tarnabod javára ajánlotta fel a kiadó. Az ünnepségen Forgó Györgyné, a Szociális és Munkaügyi minisztériumi szakállamtitkára köszöntötte a kitüntetetteket. Rövid beszédében rámutatott: a civilek, az önkéntes segítők szerepe különösen fontos a hajléktalanok gondjainak megoldásában.
   
Az ünnepségen nagy tapsot arattak a kötetben megjelent verseket előadó - hajléktalan - szerzők. Fekete András, a kiadó egyik vezetője bejelentette: már készülnek egy újabb könyv kiadására, amelyben ugyancsak számítanak a hajléktalan alkotók munkájára. A díjat 2006 februárjában adták ki először. Ekkor Nagy Bandó András érdemelte ki az elismerést, mert "fontos szerepe volt közvetlenül a rendszerváltás utáni években abban, hogy kapcsolatokat mozgatott meg, lehetőségeket harcolt ki és szószólója volt az új jelenségnek Magyarországon" - áll a díjra való visszatekintés szövegében.
   
Tavaly Nigel Thorpe volt a kitüntetett, aki Nagy-Britannia volt magyarországi nagyköveteként láthatta, milyen sebet jelent a magyar társadalom  testén a hajléktalanság, s a Vodafone Magyarország Alapítvány elnökeként különböző programok támogatásával hatékonyan járult hozzá ahhoz, hogy a hajléktalanok sorsa jobbra fordulhasson.
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.