2007. november. 27. 11:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 27. 11:26 Itthon

A VPOP tovább keresi az elsikkasztott pénzt

A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) egyelőre – a nyomozás érdekeire való tekintettel – nem közölte, hogy pontosan milyen módon követte el a sikkasztást Földesi-Szabó László, amivel a csempészet mellett gyanúsítják az Egymásért Egy-Másért Alapítvány kurátorát.

Emlékezetes, a mintegy 1,2 milliárd forint közterhet meg nem fizető alapítvány tevékenységének kivizsgálására parlamenti vizsgálóbizottságot hoztak létre, hogy megállapítsák milyen nemzetbiztonsági kockázata lehetett annak, hogy az Egymásért Alapítvány kuratóriumában szerepet vállalt a Nemzetbiztonsági Hivatal egyik megbízott főosztályvezetője, a szervezet jogtanácsosa pedig az NBH egyik munkatársa volt.

A bizottság november 21-én tartotta ülését, ezen meghallgatták Nagy Jánost, a VPOP országos parancsnokát és Bencze József országos rendőrfőkapitányt, aki a történtek idején a VPOP rendészeti főigazgatója volt. Az ő beszámolójából kiderült, Földesi-Szabó Lászlót mintegy 900 millió forintos sikkasztással is gyanúsítják, miután az alapítvány számlájáról felvette a pénzt, de nem árulta el, mi lett vele.

A bizottsági ülésen elhangzottakat Földesi-Szabó az ügyvédje útján kifogásolta. Tagadja, hogy az Országos Rendőr-főkapitányság szervezett bűnözés elleni részlegének tisztjeként a 90-es évek közepén nyomozott az ügyben, amelyben több százmilliós váltókkal elkövetett csalás miatt jogerősen börtönbüntetésre ítélték Jakubinyi Róbertet. Jakubinyi – a korábban írtakkal ellentétben – nem az alapítvány létrehozója, hanem annak apja.

Földesi-Szabó szerint nem igaz az sem, hogy 2000-ben közös megegyezéssel távozott a testülettől, miután az Ügyészségi Nyomozó Hivatal titkos eljárást folytatott ellene, hanem saját kérésére került nyugállományba.

Az Egymásért Egy-másért Kiemelten Közhasznú Alapítvány ügyében 1,2 milliárdos csempészés, áfa és vám meg nem fizetése miatt indítottak nyomozást a vámosok hét személy ellen idén áprilisban. A VPOP szerint ugyanis különböző gazdasági társaságok, Magyarország uniós csatlakozását követően, 2005. augusztus és 2007. február között több ezer tonna élelmiszert (konzerveket) importáltak a Távol-Keletről, és vámraktárba raktározták be.

Az importáru tulajdonjogát ellenszolgáltatás nélkül – közcélú adomány címén – az Egymásért Alapítvány szerezte meg, jogcímet teremtve ezzel arra, hogy az alapítvány a 918/83/ EGK rendelet 65. cikk (1) bekezdés b) pontja alapján vámmentesen vámkezeltesse az élelmiszeripari termékeket.

Az áruk vámraktárból való kitárolásáról és szabad forgalomba bocsátásáról – a VPOP közlése szerint – az alapítvány intézkedett. Az árukat nem osztották szét térítésmentesen, hanem az országban értékesítették azokat. A nyomozás adatai alapján az Egymásért Alapítvány felhasználásával mintegy 516,3 millió forint vámot, 295,5 millió forint környezetvédelmi termékdíjat és 354,9 millió forint áfát, összesen 1,16 milliárd forint közterhet nem fizettek meg.

A nyomozás 2007. április 19-től fokozott ügyészi felügyelet alatt zajlik, az ügyben nyolc gyanúsítottal szemben folyik eljárás, közülük ketten házi őrizetben vannak, öten pedig lakhelyelhagyási tilalom alatt állnak.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról