2007. november. 24. 17:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 25. 11:17 Itthon

Satelit kontra Siemens: zárt ajtók mögött

Zárt tárgyaláson folytatódott november 23-án a Satelit TV (TVEgy) kontra Siemens-per a Fővárosi Bíróság Gazdasági Kollégiumán, annak eldöntésére, hogy a multi jogtalan szerződésbontás miatt köteles-e 425 millió forintot megfizetni. Ítélet egyelőre nem született, a tárgyalás jövőre folytatódik.

A hvg.hu korábban írt már a perről, amely négy évvel ezelőtt indult. Ismert, a Siemens 2000-ben szerződést kötött a Satelit TV-vel. Eszerint a multi évi 1,5 milliárd forinttal támogatja a tv-s vállalkozást, amelyet a tévének hirdetésekkel kellett viszonoznia. Igen ám, de a Satelit TV-t üzemeltető TVEgy Rt. ügyvezetője, Farkas Imre azt állítja, hogy a létrejött megállapodással egy időben a Siemens egyik vezetője készpénzre tartott igényt, amit Farkas meg is tett: 2001-ben 720 millió forintot juttatott vissza.

Néhány hónappal később, 2002-ben a Siemens felmondta a szerződést. Farkas Imre szerint jogszerűtlenül függesztette fel a multi a Satelit TV támogatását, amivel ráadásul tönkre tette a vállalkozást. A tévé további működtetéséhez Farkas hitelt is felvett, s ennek fedezetéül saját, 200 millió forintot érő ingatlanát ajánlotta fel.

A tőketartozást később egy ciprusi offshore-cég nevében, mint bizományos, az IDQ nevű cég kivásárolta. Amint ez megtörtént, az IDQ végelszámolás alá került, és az eljárásban végelszámolóként ugyanaz az ügyvéd, Marosi András járt el, aki a Siemenst is képviseli a Satelit TV (TVEgy) ellen folyó perben. Amelynek során a multi üzleti titkokra hivatkozva kérte, hogy zárt ajtók mögött tartsák meg a további tárgyalásokat. Időközben ugyan bíróváltás történt, de november 23-án is a sajtó kizárásával folyt tovább a per, s lehet, hogy 2008. február 20-án is nyilvánosság nélkül zajlik majd le a tárgyalás.

Az ügyhöz kapcsolódva a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztályán zsarolás és vesztegetés miatt folyt eljárás. A rendőrség azonban nem tudta megállapítani, hogy tényleg történt-e zsarolás. Vesztegetés kapcsán pedig nem indíthattak büntetőeljárást, mert az ügy 2001-re datálódik, és az eset 2004-re elévült. Az eljárást ezért anélkül szüntették meg, hogy a nyomozást megindították volna. Igaz, az eljárás a rendőrségen véget ért, de az ügy kapcsán, hatósági eljárás akadályozása miatt nyomoz a Fővárosi 

Milliárdok vesztegetésre

A német Siemensnél, a megvesztegetési üggyel kapcsolatban folytatott belső vizsgálat első mérlege szerint mintegy 1,3 milliárd eurót tettek ki a megkérdőjelezhető kifizetések. A konszernnek a pénzbírságon túl számítania kell utólagos adófizetési kötelezettségre, továbbá az amerikai tőzsdefelügyelet kemény büntetésére is. A tanácsadók, ügyvédek honoráriuma is sokba kerül: csak a szeptember végével záruló 2006/07-es évben a tanácsadóknak 347 millió eurót fizettek ki, ebből a negyedik negyedévre 159 millió euró jutott.

Főügyészség.

Egy másik, a Nemzeti Nyomozó Iroda vizsgálódása még nem zárult le. Ismert, a gyanú szerint fél tucat, hajléktalanok által vezetett fiktív cég összesen 1,5 milliárd forint értékben bocsátott ki olyan számlát, többek közt a Siemensnek is, amely mögött nem áll teljesítés. A hajléktalanok vezette „cégeken” keresztül olyan tranzakciókat hajtottak végre, amelyek nem zárják ki, hogy a különféle kifizetések mögött a Siemens „hálapénz” juttatásai rejtőznek.

Gyorsabban fejezte be a nyomozást az NNI a Siemens Zrt. egy másik ügye, egy vesztegetési botrány kapcsán. A rendőrség a nyáron vádemelést javasolt a Siemens egyik igazgatójával szemben. A hírek szerint több millió forintért és különböző ajándékokért olyan információkat „vásárolt” a Honvédelmi Minisztérium két dolgozójától, amelyek segítségével a német hátterű cég kedvezőbb helyzetbe került egy laktanya-felújítási tenderen.

Ezeken kívül a Fővárosi Bíróságon tart még az a magánvádas eljárás, amelyet Farkas Imre, az egykori Satelit TV tulajdonosa indított rágalmazás és becsületsértés kapcsán, és amelyben idén július 13-án megszületett az elsőfokú ítélet. A bíróság a becsületsértésben bűnösnek találta Hetényi Péter, egykori Siemens vezért, s amiért sértő kijelentést tett Farkas Imre személyére egy év próbaidőt szabott ki rá a bíróság. Hetényi fellebbezett a döntés ellen.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.