Gulyás: Laborc jelölése sokat ártott az NBH-nak
Laborcon kívül is van olyan titkosszolgálati szakember, akit jelöltetni lehetne a Nemzetbiztonsági Hivatal élére – állítja Gulyás József, a Nemzetbiztonsági Bizottság szabad demokrata tagja. Gulyás a bizottság pénteki ülésén nem támogatta Laborc jelölését, és ezzel el is döntötte a jelölt sorsát: a testület öt szocialista igen, öt ellenzéki nem szavazat és az SZDSZ tartózkodása mellett elutasította Laborc kinevezését.
hvg.hu: Miért nem támogatta Laborc Sándor kinevezését?
Gulyás József: Sajnos a mai politikai viszonyok között látható, hogy szinte lehetetlen konszenzusos jelöltet találni még egy olyan intézmény esetében is, mint a Nemzetbiztonsági Hivatal. Ugyanakkor a bizottsági ülésen Laborc Sándor meghallgatása előtt a testület kormánypártokon túl nyúló többsége támogatta Hetesy Zsolt kinevezését az Információs Hivatal élére, illetve Balajti László kinevezését a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat vezetői posztjára. Gondosabb előkészítéssel, egyeztetéssel el lehetett volna kerülni ezt a fiaskót. Sajnos az ellenzék közreműködésével az NBH tekintélyének is sokat ártó, roppant kártékony vita bontakozott ki a jelölt személye körül.
hvg.hu: De nem gondolja úgy, hogy erre Laborcz jelölése alapot adott? Mégiscsak egy KGB-főiskolás múltú embert akarnak az egyik titkosszolgálat élére tenni, ami egy NATO-szövetséges állam esetében elég érdekes.
G.J.: A jelölés joga és felelőssége a miniszteré. Az SZDSZ úgy ítéli meg, hogy 17 évvel a rendszerváltás után olyan jelölttel érdemes a nyilvánosság elé lépni, aki ilyen szempontból nem kikezdhető.
hvg.hu: Van ilyen jelölt?
G.J.: Miként a két partner szolgálat élére is sikerült ilyen jelöltet találni, úgy a hivatal élére is lehet. A Nemzetbiztonsági Bizottság szocialista alelnöke, Tóth Károly is úgy nyilatkozott korábban, hogy több alkalmas személy van erre a feladatra. Ha ez így van, akkor jobb lett volna egy olyan személyt találni, aki kevésbé generál konfliktusokat.
hvg.hu: A titkosszolgálatokat számos kritika éri, még MSZP-s körökből is. Egy-egy szolgálat párhuzamosan működik, átszervezésekre lenne szükség – mondják a bírálók.
G.J.: Az NBH belső átszervezése megtörtént, a szolgálatok összevonására viszont nem került sor. Én azonban ezt nem tartom érdemi problémának. Az ellenzék viszont az átszervezéseket is nagyon éles hangnemben támadta. Szerintem igaztalan a vád, mely szerint az elmúlt időszakban az átszervezéssel szétverték volna a szolgálatok működését. Ezzel együtt ahhoz, hogy az NBH nyugodt körülmények között, szakszerűen láthassa el a feladatát, arra van szükség, hogy a lehető legkevesebb támadási felület, ártó polémia keletkezzék a Hivatal működése körül. Sajnos a jelölés körüli média vita nem erősítette a szolgálatok nyugodt működését, hitelességét.
hvg.hu: A rendőrség munkájánál jól látható, hogy gyakran a politikai csatározások befolyásolják. A titkosszolgálatoknál ez kívülről nem látható, de úgy tudjuk, a politikai játszmák a titkosszolgák munkáira is hatással vannak.
G.J.: Az ellenzék nyilván láttat problémákat. Ezért is lett volna indokolt a jelölési folyamat minden fázisát úgy levezényelni, hogy az a legkisebb támadási felületet adja, és a lehető legkevesebb kárt okozza ennek a speciális közintézménynek.
D.A.