2007. november. 23. 15:20 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 23. 18:18 Itthon

Az SZDSZ meghiúsította Laborc kinevezését az NBH élére

Nem támogatta Laborc Sándor kinevezését a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) élére pénteki zárt ülésén az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága. A testület öt szocialista igen, öt ellenzéki nem szavazat és az SZDSZ tartózkodása mellett utasította el a jelölést. Demeter Ervin, a bizottság fideszes tagja úgy értékelte a döntést, hogy a józan ész győzedelmeskedett.

Az NBH jelenlegi megbízott főigazgatója, Laborc Sándor a bizottság több mint négy órás ülése után nem kívánt nyilatkozni újságíróknak. Kinevezését a Fidesz korábban többször kifogásolta, a többi között arra hivatkozva, hogy az orosz rendőrtiszti főiskola állambiztonsági szakán (vagyis "a KGB egyetemen") szerzett diplomát. A Magyar Nemzet és a Magyar Hírlap többször is arról írt, hogy Laborc kinevezését a NATO-szövetséges Egyesült Államok elfogadhatatlannak tartaná.

Szilvásy György titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter újságírók előtt közölte: amennyiben Laborc Sándor C típusú átvilágítása rendben lesz, akkor a bizottság döntése ellenére továbbra is az ő kinevezését terjeszti fel a miniszterelnöknek. A miniszter kitért arra, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény szerint a bizottság a főigazgató-jelölteket meghallgatja, és alkalmasságukról véleményt mond, a miniszterelnök ugyanakkor a testület döntésétől függetlenül kinevezheti a jelöltet.

A szavazáson tartózkodó Gulyás József (SZDSZ) azt mondta, azért nem támogatta az NBH jelenlegi megbízott főigazgatója, Laborc Sándor kinevezését, mert a liberális párt nem tartja szerencsésnek, hogy kártékony vita alakult ki a személyével kapcsolatban. Hozzátette: tudomásul veszik, ha Szilvásy a bizottsági döntése után is Laborc Sándort akarja kinevezni. A testület egyetlen liberális tagja hangsúlyozta: szerencsésebbnek tartaná, ha egy ilyen intézmény vezetőjének kinevezése sokkal nagyobb egyetértéssel, támogatottsággal jönne létre, ugyanakkor az SZDSZ tartózkodásának oka nem egyszerűsíthető le Laborc Sándor életrajzára, vagy annak egyetlen elemére. (lásd a hvg.hu interjúját Gulyás Józseffel).  

Simicskó István, a testület kereszténydemokrata elnöke azt mondta, hogy szerinte a bizottság helyesen döntött, ezek után viszont már a minisztert, illetve a miniszterelnököt terheli a felelősség, ha kinevez egy ilyen múlttal, tevékenységgel és esetleges kapcsolatrendszerrel rendelkező személyt, ami szerinte egy NATO-tagország esetében nem vállalható fel. Simicskó reményét fejezte ki, hogy Szilvásy György levonja a bizottsági döntés konzekvenciáit. A tárca nélküli miniszter ugyanakkor újságíróknak azt mondta, a bizottsági vita arról győzte meg, hogy Laborc Sándor szakmai alkalmasságához nem fér kétség, így számára nem elsődleges, a jelölt hol végzett, és ebből milyen következtéseket lehet levonni.

Sokkal fontosabb, hogy partnerszervezeteink a NATO-ban és a szövetségen kívül is elismeréssel nyilatkoznak az NBH munkájáról és Laborc Sándor személyéről is - tette hozzá Szilvásy György, aki kérdésre válaszolva megerősítette, hogy nem fogalmazódtak meg aggályok a NATO-n belül Laborc személyével kapcsolatban. Kitért arra is, hogy a magyar átvilágítási procedúra - aminek nagy részén Laborc Sándor már túl van - nagyon szigorú és a NATO-standardok szerint készült. Tóth Károly, a testület szocialista alelnöke úgy fogalmazott: az ülésen elsősorban nem szakmai, hanem bizalmi kifogások vetődtek fel, főként Szilvásy György iránt, és "ha már ő jelölte" Laborc Sándort, akkor iránta is.

Hirdetés
Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.