2007. november. 22. 10:47 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 22. 16:57 Itthon

Osztrák lapvélemények a szerdai sztrájkról

Részletes tudósításokban számoltak be a csütörtöki osztrák lapok a magyarországi sztrájknapról.

A Die Presse konzervatív lap budapesti tudósítója "A szakszervezetek hadat üzennek a kormánynak" alcímet viselő jelentésében egyebek között kiemelte, hogy egyre erősödik a Gyurcsány Ferenc vezette baloldali-liberális kormány reformpolitikájával szembeni tiltakozás. A parlament előtt rendezett demonstrációról írva megemlítette, hogy noha azt a független szakszervezeteket tömörítő Liga hirdette meg, csatlakoztak hozzá az ellenzéki fiatal demokraták (Fidesz) is.

A liberális Der Standard úgy vélte, hogy bár a vasutassztrájk szerdán délelőtt megbénította az egész országot, kihatása mégsem volt olyan súlyos, mint ahogy - nézőponttól függően - előre várták, illetőleg féltek tőle.

Sztrájk a Keletiben. Galéria, kattintson!
© Stiller Ákos


Az újság kitért arra, hogy a legnagyobb szakszervezeti szövetségek nem csatlakoztak a Liga Szakszervezetek akciójához, mert - miként a helyi sajtóban is megjelent - "távol akarják tartani a politikát a szakszervezeti tevékenységtől". A kormány részéről Gaskó István Liga-vezető szemére vetették, hogy az általa meghirdetett szolidaritási nap nem volt mentes a pártpolitikától - írta a lap.

A Kurier független újság tudósítása rámutatott, hogy a sztrájkkal a növekvő társadalmi elégedetlenségnek akartak hangot adni a szakszervezetek. Idézett egy volt állami hivatalnokot, aki "a gyűlöletet kiváltó politikával szembeni védekezés új formájáról" azt mondta: negyven évi szocializmus után az ilyesfajta munkabeszüntetési akciók teljesen szokatlanok Magyarországon.

A lap szerint, jóllehet korábban is voltak már figyelmeztető sztrájkok az országban, most először bénította meg a vasúti közlekedést egy egész délelőttre a munkabeszüntetés.

Szakszervezetek a Kossuth téren. Galéria, kattintson!
© Stiller Ákos


A beszámoló szerint a Liga Szakszervezetek által kezdeményezett Társadalmi Szolidaritás Napja rövid idő alatt a Gyurcsány-kormány szigorú takarékossági irányvonalával szembeni tiltakozási nappá nőtte ki magát, s a kormány ellen a kommunisták is hangulatot keltenek, sőt - amint Budapesten hírlik - néhányan a szocialisták közül is, még ha nem is nyíltan.
Hirdetés