2007. november. 20. 13:53 Utolsó frissítés: 2007. november. 21. 00:23 Itthon

Munkatársunk panasszal él a rendőrségi eljárással szemben

A hvg.hu munkatársa, Barcs Miklós a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) civil szervezet jogsegélyszolgálatán keresztül panaszt emel a rendőrség eljárásával szemben: kifogásolja előállítását, akkor, amikor munkáját végezte, november 17-én, továbbá a kőbányai kapitányságon vele szemben alkalmazott bánásmódot. A felvett rendőrségi jegyzőkönyvet egyelőre nem találják.

Barcs Miklós
Mint korábban jelentettük, a rendőrök feltartóztatták, igazoltatták, majd rabomobilban a kőbányai kapitányságra vitték és csak másnap, a hajnali órákban engedték ki külső munkatársunkat, Barcs Miklóst, aki megbízásunk alapján készít videókat. Ezúttal is videóra rögzítette a november 17-i, be nem jelentett tüntetés jeleneteit, a rendőrségi fellépést, az oszlatást. Munkáját végezte, amikor este 7-kor feltartóztatták, igazoltatták, és rabkocsiban a kőbányai kerületi kapitányságra szállították. Ott négy órán keresztül várakoztatták, állnia kellett, amíg végre egy cellában elhelyezték, majd két órával később két rendőrnő jegyzőkönyvet vett fel az esetről. Tájékoztatták, hogy a március 11-én életbe léptetett határozat alapján, „jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni ellenállás” címén 40 ezer forinttal fogják büntetni. Az említett határozat lehetővé teszi, hogy eljárjanak azokkal szemben is, akik nem vesznek részt tüntetésen, és akár mint a sajtó képviselői, munkájukat végezve nem hagyják el a kiürítendő területet.

Pelle Andrea, a TASZ ügyvivője, a jogsegélyszolgálat vezetője elmondta, panasszal élnek a rendőrségi eljárással szemben, ugyanis az igazoltató rendőrök anélkül állították elő Barcsot, hogy tisztázták volna, nem tüntet, hanem sajtómunkát végez. Másrészt a kapitányságon történt, összesen 6 órás várakoztatása sem elfogadható, ugyanis ilyenkor az előállító hatóságnak a lehető leggyorsabban meg kell győződnie az illető személy kilétéről. Mivel nem letartóztatták, hanem „csak” előállították, nem ütközik a törvénybe, hogy - miután korábban telefonját elvették - megtagadták családtagjainak illetve ügyvédjének értesítését (ez csak letartóztatáskor kötelezi a rendőrséget). Ám emberiességi megfontolásokat joggal várhat el az állampolgár ilyen esetben, beleértve, hogy a kényszerű várakozásnál székkel kínálják.

A felvett jegyzőkönyv másolatát bekérte a TASZ, de azt egyelőre nem találják, „eltűnt”. Remélik, hogy csak az iktatással voltak problémák, és a jegyzőkönyv, amelyre a formális panasz benyújtásánál szükség van, előkerül. Amint kijön a pénzbüntetésről szóló határozat, Barcs – a TASZ közvetítésével - azt is meg fogja támadni.

hvg.hu

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.