2007. november. 19. 18:23 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 19. 18:25 Itthon

Elfogadták a Táncsics-börtön visszaadásáról szóló törvényt

Elfogadta a parlament a Táncsics börtönét is magában foglaló épület visszaadásáról szóló magyar-amerikai megállapodás kihirdetéséről szóló törvényt. Az Országgyűlés 346 igen, egy ellenszavazattal döntött a kérdésben.

Az ingatlancseréről szóló megállapodást szeptemberben írta alá a magyar külügyminiszter és a budapesti amerikai nagykövet. A dokumentum értelmében az Egyesült Államok visszaadja Magyarországnak a Táncsics Mihály egykori börtönét is magában foglaló, a budai Várban található épületet.

A megállapodás szerint az amerikai fél a Táncsics-börtönt két másik épülettel együtt adja vissza a magyar államnak, ezek közül az egyik a Béla király úton, a másik a Széchenyi rakparton található. Cserébe Magyarország átadja a budapesti amerikai nagykövetség melletti két épületet, valamint elvégzi ezek felújítását. A felújítás a tervek szerint 2,5-3 milliárd forintba kerül majd.

A hétfői szavazás előtt Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára elmondta: a felújítást végző céget közbeszerzési eljárás nélkül választották ki. A vállalkozás rendelkezik NATO- beszállítási engedéllyel. A felújítást az örökségvédelmi hivatal engedélyével végzik majd - tette hozzá az államtitkár.

Az ingatlancseréről szóló elvi megállapodás George W. Bush elnök tavalyi budapesti látogatásán született meg.

Az egykori Táncsics-börtön a II. világháborút követően került amerikai tulajdonba. Az épületet a Függetlenség napja júliusi kerti ünnepségén kívül ma alig használják. A lakóház 8-10 tengerészgyalogos szálláshelyéül szolgál, a volt Táncsics-börtön emeletén pedig konditermet rendeztek be tengerészeknek.

A Táncsics Mihály utca 9. szám alatti épületegyüttesből szabadították ki a márciusi ifjak 1848. március 15-én, több mint egyéves bezártságból Táncsics Mihály (1799-1884) írót, politikust, aki azután 1860-tól 1867-ig újra ott raboskodott.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.