2006. június. 28. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. június. 28. 19:44 Hét nap

TÁNCSICS BÖRTÖNE

Idén október 22-éig Magyarországé lehet az a budai várbeli épületegyüttes, amelyben többek között Táncsics, Batthyány...

Idén október 22-éig Magyarországé lehet az a budai várbeli épületegyüttes, amelyben többek között Táncsics, Batthyány és Kossuth is raboskodott - állította Bush amerikai elnök munkatársaival folytatott tárgyalásokra hivatkozva a külügyminisztérium. A megállapodás tényét Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jelentette be Bushsal közös múlt heti budapesti sajtókonferenciáján, ám a New York Times című lap az amerikai elnök metakommunikációjából azt a következtetést vonta le, hogy esetleg mégsem volt megegyezés. A történészek szerint a Táncsics utcai épület helyén állt IV. Béla király palotája, illetve egy pénzverő műhely. A telken a 18. század elején építettek egy lőportornyot, majd 1810 körül az úgynevezett József-kaszárnyával bővítették, s ez a helytartótanács börtöneként szolgált. Az épület 1946-ban jóvátételként került az amerikaiakhoz, akik 1948-ban megvásárolták. A magyar kormány 1985-ben visszavásárolta a Táncsics börtönének gondolt volt lőportornyot, úgy, hogy 33 évre bérbe adta az amerikaiaknak, hiszen a többi épületrész az ő tulajdonukban maradt. 2001-ben már közel volt a megállapodáshoz a két kormány, a magyarok akkor két Szabadság téri épületet adtak volna cserébe az ingatlanért. A tárgyalásokat 2004-ben kezdte újra a Medgyessy-kormány, s a jelek szerint az amerikai fél nem zárkózik el egy épületcsere elől.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.