Tom Lantos kiábrándította Orbánt
Tom Lantos, az amerikai képviselőház külügyi bizottságának elnöke egyórás, elsősorban az amerikai külpolitika kérdéseit érintő megbeszélést folytatott Orbán Viktorral csütörtökön Washingtonban. A találkozón szó volt a Magyar Gárdáról is.
A magyar származású képviselő kongresszusi hivatalában fogadta Orbán Viktort. A találkozón jelen volt Horváth János fideszes parlamenti képviselő is, aki azért érkezett az Egyesült Államokba, mert Truman-Reagan Szabadság Emlékéremmel tünteti ki a Kommunizmus Áldozatai Emlékalapítvány.
Tom Lantos ellmondta, hogy a találkozón kifejezte felháborodását a Magyar Gárda működésével kapcsolatban. Ismételten jelezte, a kongresszus megakadályozza, hogy a gárda tagjai az Egyesült Államok területére léphessenek. "Egy demokratikus, civilizált országnak hadserege van, nincs szüksége egy félkatonai szélsőjobboldali milíciára" - mondta vendégének, aki Lantos szerint "nem fejezte ki egyet nem értését álláspontjával".
Tom Lantos azt mondta Orbánnak, hogy szülőhazájában, amelyet nagyon csodál, "sajnos mindig létezett egy vékony szélsőjobboldali, ultranacionalista fasiszta réteg". Reményét fejezte ki: "ahogy az ország érettebbé válik demokratikus irányultságát illetően, ennek a csoportnak a jelentősége csökkenni fog".
A volt magyar miniszterelnök érdeklődött arról, hogy milyen Magyarország amerikai megítélése. Tom Lantos - mint mondta - attól tart, ki kellett ábrándítania, ugyanis közölte, hogy Washingtonban "nem gondolnak sokat Magyarországra". Az Egyesült Államok a világ egyetlen globális szuperhatalma, globális érdekekkel. Kollégái keveset foglalkoznak Magyarországgal, mert elsősorban Kína, India és Irán, továbbá Irak és Oroszország jelenti a problémát, valamint az Európai Unióhoz fűződő viszony. Washingtonban inkább az euroatlanti kapcsolatokra koncentrálnak, semmint az egyes országokhoz fűződő kétoldalú kapcsolatokra - mondta Lantos, hozzátéve, hogy neki, a külügyi bizottság elnökeként 192 országgal kell foglalkoznia. Úgy fogalmazott, hogy a Nicholas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel német kancellár alkotta "új kombinációtól" a transzatlanti viszony drámai javulását várják.
"Nagyon bízom Magyarország jövőjében. A kulcs az ország jövőjéhez Európa jövője lesz, és nagyon derűlátó vagyok Európa jövőjét illetően" - mondta Tom Lantos, aki a 2006-os évet mindazonáltal különlegesnek nevezte abból a szempontból, hogy az 56-os magyar forradalom 50. évfordulója kapcsán szokatlanul nagy figyelem irányult Washingtonban Magyarországra; egyebek mellett a külügyminisztériumban és a Kapitóliumon megemlékezést tartottak, az elnök többször beszédet mondott és Budapestre látogatott. Legközelebb talán 2056-ban lesz ilyen figyelem - tette hozzá.
A kaliforniai képviselő és a Fidesz elnöke megvitatta Oroszország azon törekvését, hogy olaj- és gázkincsére támaszkodva fölényre tegyen szert Európa több részén, Közép-Európában is.