Engedély nélküli tüntetések Budapesten - Összefoglaló
Engedély nélküli tüntetések zavarták meg pénteken reggel nyolc órától Budapest több pontján a forgalmat, összesen hat-hétszáz ember az Erzsébet-híd és a Lánchíd forgalmát próbálta leállítani, valamint hosszabb-rövidebb időre megbénították a közlekedést a Kossuth Lajos utcában, az Astoriánál és Blaha Lujza téren, a Duna budai oldalán a Döbrentei térnél és a rakparton. A rendőrök azóta 72 embert előállítottak, újabb akcióra számítanak. A tüntetők úgy tartják, kevesen vannak egy újabb blokádkísérlethez.
© Stiller Ákos |
Reggel nyolc órakor 50-60 tüntető gyűlt össze az Erzsébet hídon. A "hídfoglaló akciót" a Jobbik mozgalom korábbi szóvivője, Novák Előd kezdte meg: néhány perccel nyolc óra után bement az Erzsébet híd közepére, ahol dobolni kezdett. Őt több tüntető és számos fotós követte, ekkor leállt a gépkocsik forgalma a hídon mindkét irányban. A rendőrök néhány perc alatt részlegesen helyreállították a forgalmat az Erzsébet-hídon, leterelték az úttest nagyobb részéről a tüntetőket és az újságírókat. Az akciót elindító Novák Elődöt beültették egy rendőrautóba. Akadályozta a forgalmat néhány személyautó is, melyet a vezető - műszaki hibára hivatkozva - leállított az úton. A "meghibásodott" autókat a rendőrök félretolták, illetve elszállíttatták a helyszínről.
Videó a rendzavarásról |
Felvételeink testközelből mutatják meg a hangulatot a hangoskodók és a rendőrök között. |
Ezzel párhuzamosan három fiatal kilenc óra körül felmászott a Lánchíd pesti oldalánál lévő pillér tetejére. Rövid időre emiatt teljesen leállt a forgalom. A fiatalokat, miután két tűzoltó lehozta őket a pillér tetejéről, a rendőrök előállították. A Lánchíd forgalmát akadályozta az is, hogy az Erzsébet-hídról leszorított tüntetők közül 50-60 ember ide vonult. A tüntetőket, akik az Erzsébet-híd és a Lánchíd közötti szakaszon több helyen rövid időre leállították a forgalmat, a Lánchíd budai oldalán lévő körforgalomnál egyenként igazoltatták a rendőrök és nem engedték fel őket a hídra.
© Stiller Ákos |
A hídfoglalás tervéről már az október 23-i nemzeti ünnepet megzavarni próbáló tüntetők beszéltek, később sms-üzenetekben szervezték a megmozdulást, amelynek részleteiről a kuruc.info nevű honlapon adtak folyamatosan tájékoztatást. A honlap jelenleg nem frissül, szerkesztői ma reggel 05:38-kor helyezték el rajta az utolsó bejegyzést: "Tüntetni mentünk".
A Fidesz tökéletesen egyetért Rogán Antal belvárosi polgármesterrel, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy az Erzsébet-híd lezárására való felhívás törvénytelen cselekedetre buzdít - olvasható Szijjártó Péter szóvivő pénteki közleményében. Az MSZP frakcióvezetője szerint "semmilyen politikai indulat nem adhat menlevelet arra, hogy félkótya őrjöngők túszul ejtsék a várost", és Rogán Antalnak, az V. kerület fideszes polgármesterének is lépnie kell, jó lelkiismerettel nem kormányozhat tovább közösen a blokádban bűnös Jobbik helyi embereivel – áll Lendvai Ildikó közleményében.
Egyre szűkülő, egyre radikálisabban fellépő kisebbség állandó akcióiról van szó - így értékelte a reggeli budapesti engedély nélküli demonstrációt Budai Bernadett kormányszóvivő pénteki sajtótájékoztatóján. Ezek nem törvényesen bejelentett, jogszerű tüntetések, hanem a rend megzavarásáról van szó. A rendőrségnek nemcsak joga, hanem kötelessége fellépni ez ellen, meg kell védenie a "társadalom nyugodt többségét", vagy például a munkába menés lehetőségét.
A rendőrség idáig 72 ember állított elő, köztük Gonda Lászlót és B. Gábort (a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 vezetői), Novák Elődöt (a Jobbik volt szóvivője), D. Ervint (Kossuth térről ismert tüntető), a Tomcat néven ismertté vált P. Tamást, valamint Fáber Károlyt (a Rendszerváltó Fórum vezetője).
A rendőrség információi szerint további akciókat terveznek a tüntetők, ezért Bencze József országos rendőrfőkapitány fokozott biztonsági intézkedésekre adott parancsot. A határőrség és a rendőrség közös közbiztonsági és idegenrendészeti razziákat tart Budapesten, délutántól éjfélig - értesült az Index.