2007. október. 18. 09:19 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 18. 10:52 Itthon

Saját szervezeteiknek osztottak uniós pénzt a képviselők

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtását felügyelő eseti parlamenti bizottság nyolc tagja is fizetést, javadalmazást kapott tavaly olyan szervezetektől és intézményektől, amelyek az I. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében uniós pénzeket nyertek pályázatokon - írja csütörtöki számában a Magyar Narancs.

Az európai fejlesztési pénzek felhasználását ellenőrizni hivatott eseti parlamenti bizottságnak idén februárban történt megalakulása óta 14 országgyűlési képviselő volt mostanáig tagja, közülük nyolc olyan képviselő van, aki különböző jogcímen érdekelt azoknál a pályázóknál, akik az idén több mint 13,4 milliárd forintnyi fejlesztési támogatáshoz jutottak.

A hetilap a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elektronikus monitoring rendszeréből kigyűjthető adatok alapján állította össze az érintett képviselők listáját. A listán szerepel Pelczné Gáll Ildikó, az eseti bizottság fideszes elnöke, Baráth Etele, a bizottság egyik szocialista alelnöke. A jelenlegi tagok közül Szűcs Erika (MSZP), Nógrádi Zoltán (Fidesz), Szatmáry Kristóf (Fidesz), Hock Zoltán (MDF) és Nógrádi László (KDNP), valamint a bizottságból már távozott Ágh Péter (Fidesz) neve került a listára.

Az érintettséget a lap abban látja, hogy az említett országgyűlési képviselők - akik a pályázati pénzek sorsáról első kézből tudhattak - fizetést, illetve rendszeres javadalmazást kaptak azoktól a szervezetektől, intézményektől, amelyek különböző összegű uniós támogatást nyertek.

A fideszes Nógrádi Zoltán például Mórahalom fizetést kapó polgármestere, a Csongrád megyei közgyűlés javadalmazott képviselője, valamint a Mórakert Zöldség-Gyümölcs Termelői Értékesítő Szövetkezet igazgatósági tagja. Mórahalom városa összesen 1,2 milliárd forint támogatást, Csongrád megye 120 millió forint támogatást, a Mórakert szövetkezet 38,5 millió forint támogatást nyert. Pelczné Gáll Ildikó annak a Miskolci Egyetemnek a havi fizetést kapó intézetigazgatója, amely összesen 14 pályázaton 2,5 milliárd forintos támogatáshoz jutott.

Szűcs Erika Miskolc havi fizetést kapó szocialista alpolgármestere, a város hat nyertes pályázaton 4,9 milliárd forint támogatáshoz jutott.

Baráth Etele Csepel önkormányzatához kötődött időszakos szerződéssel, a kerület 165 millió forintot nyert. Baráth Etele az, aki olyan szervezettel is megbízásos kapcsolatban áll, amely a Nemzeti Fejlesztési Terv II. pályázatain is nyert támogatást: a Miniszterelnöki Hivatal, amely eseti megbízás alapján fizetett tavaly az európai pénzekért korábban felelős volt miniszternek, valamivel több mint 2,5 milliárd forintot nyert.

Az I. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében összesen több mint 1500 milliárd forint támogatást igényeltek, így az összes igény majdnem egy százaléka az említett képviselők valamely "másodállásánál" landolt.

"Ha mindehhez hozzátesszük, hogy a képviselők 'maszekban' éppolyan piaci szereplők lehetnek, mint bárki más, könnyen belátható, hogy személyes anyagi érdekük fűződhetett a részvételükkel működő szervezet győzelméhez: hiszen a siker esetén osztalékot, tanácsadói minőségben magasabb szerződési díjat, önkormányzati pozíciónál jutalmat jelenthet" - írja a lap.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.