2007. október. 18. 14:17 Utolsó frissítés: 2007. október. 18. 16:50 Itthon

Miért darabol a zuglói önkormányzat?

Határozatképtelenné vált a Zuglói Vagyonkezelő Zrt. (ZV) igazgatótanácsa, miután több tag lemondott, tiltakozásul, amiért három részre szabdalták az önkormányzat vagyonkezelő cégét. Sokan attól tartanak, hogy magánkézbe kerülhet a kerületi ingatlanvagyon értékes része.

A baloldali többségű zuglói önkormányzat tulajdonában lévő, 660 millió forint jegyzett tőkéjű ZV igazgatótanácsából (it) néhány hete távoztak a szocialisták delegáltjai. Hárman mondtak le posztjukról, Radács Ferenc, a tanács elnöke, valamint Varga József és Gergely György tagok. Nyári László még 2005-ben távozott az igazgatóságból, így a hétfős testület három főre zsugorodott, s ezzel határozatképtelenné vált.

A mostani lemondásokat megelőzően az MSZP-SZDSZ-többségű képviselő-testület szeptember 18-án úgy döntött, hogy a zuglói önkormányzat vagyonkezelőjét október 30-iki hatállyal három részre osztják fel. A társasházak kezelésével a Zuglói Társasházkezelő Kft.-t, más ingatlanok kezelésével a Zuglói Ingatlanok Kft.-t bízzák meg, a harmadik jogutód pedig a Zuglói Vagyonkezelési Szolgálat lesz, amely költségvetési szervként kezeli az önkormányzat lakás-, helyiség-, telek- és egyéb bérbe adható vagyonát.

Radács Ferenc, a ZV igazgatótanácsának lemondott elnöke szerint „szakmailag vitatható” politikai döntés született, amelyet széleskörű vita nem előzött meg. „A tulajdonosnak sok elképzelése lehet a jövőt illetően, de a döntés meghozatala előtt nem konzultáltak velünk. Nem voltak kíváncsiak a szakmai véleményünkre. Ezért úgy éreztem tisztességesnek, hogy félrevonulok.”

Vagyonkezelői feljelentés – elutasítva

Nem vizsgálódik a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) abban az ügyben, amely kapcsán a Zuglói Vagyonkezelő Zrt. (ZV) tett feljelentést dokumentumok kiszivárogtatása miatt. Ezek egyike volt egy belső ellenőri jelentés, amely „nem tüntette fel jó színben” a ZV-t. A szakember ugyanis megállapította, hogy a cégnél 2005-ben és 2006-ban nem teljesen szabályos közbeszerzési eljárások keretében fizettek ki összességében 367 millió forintot különböző karbantartási és felújítási munkálatokra. Az ügyben nem történt alaposabb vizsgálat, és nem keresték a pénzpocséklásért felelős személyeket sem. Mindennél fontosabbnak tartották viszont, hogy megtalálják a belső ellenőr által készített anyagok és más iratok kiszivárogtatásának forrását. Gyügyei Attila, a felügyelő-bizottság (fb) tagja elmondta, hogy Kemecsei Árpád fb-elnök és Komlódi Gábor fb-tag szorgalmazta  a kiszivárogtatások miatti rendőrségi feljelentést, amit az fb egyhangúlag elfogadott. Ez azonban hamvában  hamvában elbukott, ugyanis a Nyomozó Iroda közlése szerint „a beszerzett adatok alapján megállapítható volt, hogy nem történt szolgálati titoksértés”. Az NNI a feljelentést elutasította.

Hasonlóan vélekedett két másik igazgatótanácsi tag, Gergely György és Varga József is. Az utóbbi, aki az Uzsoki utcai kórház igazgatója, a hvg.hu-nak elmondta, neki leginkább az nem tetszett, hogy hirtelen, egyik napról a másikra történtek a dolgok. „Társaimmal együtt hosszú távú koncepciót dolgoztunk ki, célja a cég egyben tartása és fejlesztése volt. Tavaly a Zuglói Vagyonkezelő Zrt. legeredményesebb évét zárta, ezért furcsállom a képviselőtestület vezetőinek szétdarabolási döntését.” Varga egyébként nem tud hasonló, szétdarabolt vagyonkezelőről, amely esetleg Zugló számára minta lehetne, de hozzátette, a dolog akár jól is működhet.

A tulajdonosi döntést végrehajtó Bokor István, a ZV gazdasági és kereskedelmi igazgatója néhány hónappal ezelőtt még arról számolt be a hvg.hu-nak, hogy 2006 a vagyonkezelő legeredményesebb éve volt. Most arról beszélt, hogy az átalakítás után tovább javulhat a helyzet, a zuglóiak megelégedésére. „Most készül a vagyonmérleg, hogy az éves szinten kétmilliárd forintos forgalmú céget szét lehessen választani. A lényeg, hogy az átalakítás révén az önkormányzati hivatalban és a vagyonkezelőben folyó párhuzamos ügyintézések megszűnnek. Ezáltal pedig olcsóbbá és áttekinthetőbbé válik a működés.”

Az új helyzettel kapcsolatban számos kérdés megválaszolatlan maradt. Nem derült ki, mibe kerül majd az átalakítás, mi lesz a dolgozókkal és a vagyonnal, illetve milyen nyereség várható majd az új cégeknél? Rövidre fogva: a tulajdonosi döntés előtt nem készült üzleti terv, vagy legalábbis akiket a hvg.hu megkérdezett, azok közül senki sem látott ilyen anyagot.

Hiába kerestük többször is a legilletékesebb személyt, a tulajdonos önkormányzatot képviselő polgármestert, Weinek Leonárdot. Nem sikerült beszélnünk vele. Így nem cáfolhatta azokat a felröppent híreket sem, hogy a ZV feldarabolásával ő sem jár rosszul, mert a három külön egységben számos új vezetői státusz jön lére, ahová beültetheti saját embereit, és ezzel saját hátországát erősítheti.

Többen tartanak attól, hogy az átalakítás révén a zuglói önkormányzat vagyonának, 48,5 milliárd forintnak egy része magánemberek zsebében landol. A módszer – mondják - kísértetiesen hasonló ahhoz, ami más budapesti kerületekben történt. Az önkormányzatok által létrehozott kft. vagyonát apportként beviszik egy projektcégbe, amelyet a közös fejlesztések végett hoznak létre. Ezt követően a projektcég törzstőkét emel, s ennek révén magánszemélyek többségi tulajdonba kerülhetnek az önkormányzattal szemben, s rátehetik kezüket a kerület értékesíthető ingatlanvagyonának nemesebb részére.

Csikász Brigitta

Hirdetés