2007. október. 11. 12:05 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2007. október. 11. 13:43 Itthon

Kipróbált MSZP-s vezetőket vezettek meg Zuschlagék?

Két közismert szocialista politikus is ajánlást adott két Zuschlag-ügyben érintett egyesületnek ahhoz, hogy támogatást kapjanak – tudta meg a hvg.hu. A szálak Zuglóba vezetnek.

Bács-Kiskun megyén kívül Zuglóba is vezetnek a Zuschlag-ügy szálai. A hvg.hu úgy tudja, lehet, hogy a kerület két országgyűlési képviselőjét, Csiha Juditot és Baráth Etelét is tanúként hallgatja meg az ügyészség. Igaz, Szabó Ferenc, a bács-kiskun megyei főügyész helyettese ezt a nyomozás érdekeire hivatkozva lapunknak nem volt hajlandó megerősíteni.  Baráth és Csiha ajánlásukat adták két, a bűncselekményben érintett egyesületnek ahhoz, hogy pályázati támogatáshoz jussanak a szocialisták által létrehozott Táncsics Mihály Alapítványtól.

A zuglói MSZP több tagja is szerepet vállalt a vizsgált egyesületek működésében. A pénzzel azonban az egyesületek nem számoltak el. A hvg.hu korábban már beszámolt arról, hogy Zuschlag János személyi titkára, a hónapokon át körözött Lados István a Magyar Szocialista Párt XIV. kerületi szervezetében volt tag, s az önkormányzat társadalmi bizottságának munkáját segítette külsősként. Emellett aktívan részt vállalt a tavaly őszi önkormányzati választási kampányban is.

Lados Csiha Judit kampányfőnökének, Komlódi Gábornak a csapatában dolgozott. A képviselőasszony júniusban annyit közölt a hvg.hu-val, hogy Ladost ritkán látta, de úgy tudta, hogy Komlódi baráti köréhez tartozik. Lados egyébként addig, amíg fel nem adta magát az ügyészségen, az iwiw társasági oldalon szerepeltette munkahelyei között a zuglói MSZP-t is. Tagságát – értesüléseink szerint – a Zuschlag-ügy kipattanását követően szüntették meg.

Csiha Judit most elismerte a hvg.hu-nak, hogy ajánlást adott egy alapítványnak ahhoz, hogy a Táncsics Mihály Alapítványnál pályázhasson. „A volt kampányfőnököm, Komlódi Gábor és a Baráth Etele képviselőtársam stábjában dolgozó Kemecsei Árpád kért tőlem segítséget, mondván, így tudnak pénzt szerezni egy továbbképzés megtartásához. Megadtam az ajánlást, ami formai része volt a pályázatnak. Hogy ezután mi lett a pályázattal, nem tudom” – mondta lapunknak a szocialista parlamenti képviselő. A mintegy másfél évvel ezelőtti ajánlásról Baráth Etelét is megkérdeztük, aki csak annyit mondott: „Valószínűleg kérték tőlem, és én aláírtam, ennél többre ma már nem emlékszem.”

Baja Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, egyben a Táncsics Alapítvány kuratóriumi elnöke, a hvg.hu-nak elmondta, hogy az Y-Generáció és a Szövetség a Modern Magyarországért szervezetek nem tudtak elszámolni a fél-félmillió forintos támogatással. „A Kecskeméti Városi Ügyészségen ez ügyben hallgattak meg tanúként.” Baja hozzátette: „ha határidőre nem mutatják fel az egyesületek, hogy mire költötték a pénzt, akkor feljelentést teszünk velük szemben a bíróságon, illetve kizárjuk őket minden további pályázati lehetőségből”. Úgy tudjuk, a két egyesület pályázati anyagát a Zuschlag-ügy két gyanúsítottja, Krausz Csaba és Kullai Tamás jegyezte.

A korábban a zuglói Baráth-stábbal dolgozó Kemecsei Árpádot, a helyi MSZP elnökségi tagját többszöri próbálkozásunk ellenére sem értük el. Csiha Judit volt kampányfőnöke, Komlódi Gábor, aki a zuglói önkormányzatban néhány héttel ezelőtti lemondásáig MSZP-frakcióvezető volt, megkeresésünkre csak annyit válaszolt, nem tudja, Csiha miről beszél. Komlódi tagadta, hogy a baráti köréhez tartozott volna az előzetesben lévő Lados. Megkérdeztük Komlódit arról is, nem kereste-e meg őt az ügyészség a Zuschlag-ügyben szintén érintett Holnap Városáért Egyesület (HV) kapcsán, amelyben 1999-ben közgyűlési jegyzőkönyvvezetői tisztséget viselt, legalábbis a szervezet Fővárosi Bíróságon szereplő hivatalos iratai szerint. A volt frakcióvezető azt felelte, soha nem volt köze az egyesülethez.

A Zuschlag-ügyben vizsgált alapítványokhoz, egyesületekhez további zuglói szocialisták neve is köthető. A nyomozóhatóság meghallgatta többek között Kinisch Andreát, aki a zuglói MSZP elnökségi tagja. Az ő szerepét nemcsak a Biztos Pont volt felügyelő-bizottsági tagjaként és a HV egykori tagjaként vizsgálták, hanem azoknak a támogatásoknak az odaítélésével kapcsolatban is, amelyeket a Fővárosi Közgyűléstől – amely Civil Szervezetek Bizottságának volt Kinisch az alelnöke – nyert el a Zuschlaghoz kapcsolódó Biztos Pont.

Kinisch Andrea férje egyébként Arató Gergely, az oktatási minisztérium államtitkára, aki 1998-1999-ben a HV elnöke volt, és akinek lakhelye a szervezet székhelye volt. Arató részt vett a Biztos Pont tevékenységében is.

A HV-ben, amelynek a különösen jelentős értékre elkövetett csalási ügy egyik gyanúsítottja, Katus Ferenc volt 2001-ben az elnöke, tagként szerepelt – 2000-ben – Halász Iván zuglói alpolgármester. Idén pedig a HV közgyűlésének levezető elnöke egy másik XIV. kerületi politikus, Mészáros Szabolcs volt, aki az egykori Való Világ televíziós show-műsor "VV Szabijaként" vált ismertté. Halász és Mészáros is a zuglói szocialisták elnökségét erősítik.

Mészáros Szabolcs a hvg.hu-nak cáfolta, hogy részt vett volna a Holnap Városáért Egyesület idei közgyűlésén, ráadásul jegyzőkönyvvezetőként. „Fogalmam sem volt arról, hogy létezik ilyen szervezet.” Hozzátette, szerinte visszaéltek a nevével, ami miatt magánokirat-hamisításért feljelentést tesz még a mai napon a XIV. kerületi kapitányságon. A zuglói politikus arra nem tudott válaszolni, hogy miért az ő nevével éltek volna vissza az egyesület kapcsán.

Hirdetés