2007. szeptember. 27. 13:55 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 27. 13:57 Itthon

Weiszenberger-ügy: Bajnai szigort emleget

Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter (ÖTM) szigorítani kívánja a kistérségi hálózatok rendszerét, így etikai kódex aláírásának kötelezettségét tervezi bevezetni.

A miniszter célja, hogy etikai alapon is el lehessen távolítani a rendszerből azt, aki a kódexet megszegi. A tervek között szerepel egy olyan internetes oldal beindítása is, ahol bárki bejelentést tehet bármilyen uniós pénzt illető szabálytalansággal kapcsolatban. Ezeket mind ki fogják vizsgálni – mondta a miniszter. Ezen túl olyan összeférhetetlenségi törvény előkészítése folyik, amely példátlanul szigorú lesz.

A HírTv szerda este rejtett kamerával készült felvételeket mutatott be és további felvételeket ígért. Ezeken a televízió közlése szerint a 2005-ben készült képsorokon Weiszenberger László volt kiskunhalasi kistérségi megbízott az "uniós pályázatok lefölözésének módszerét" ismertette egy helyi vállalkozóval. „Mindenkinek, aki ilyenen töri a fejét, lopáson, korrupción, befolyással való üzérkedésen, azt üzenem, el fogjuk kapni, utol fogjuk érni, föl fogjuk jelenteni” – mondta Bajnai.

Szavai szerint a felvételen látható ember egy korábban már megszüntetett kistérségi hálózat helyi munkatársa. A miniszter azt kérte a kollégáitól, hogy haladéktalanul függesszék fel az illető munkaviszonyát. Bajnai hozzátette: „úgy tudom, hogy a rendőrség már vizsgálódik az ügyben”. A miniszter elmondta: a kistérségi hálózatoknak nincs döntéshozó jogkörük. Dolguk, hogy segítsék a helyi fejlesztéseket, a kistérségek megszerveződését. „Azt a hálózatot, amelyhez ez az úr tartozott, a Miniszterelnöki Hivatal egyik államtitkársága felügyelte, azóta ezt a rendszert átszervezték.” A miniszter tudomása szerint Nagy Sándor felügyelte akkor ezt a területet.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség hasonló hálózatával kapcsolatban Bajnai korábban elrendelte, hogy „bármely párt képviselője nem lehet tagja a hálózatnak, mert összekeveredhetnek az érdekek. Most is érdemes megvizsgálni ezt a lehetőséget”.

„Nem vagyok naiv, tudom, hogy ez a rengeteg pénz, ez mindenkinek vonzó lehet. Nagyon sok rossz szándékú embernek is vonzó lehet. Azt szeretném nekik üzenni, hogy előbb-utóbb mindenki lebukik és bíróság elé fog kerülni függetlenül pártállástól” – mondta Bajnai. „Azt gondolom, hogy az nem igaz, hogy a pénz nagy részét ellopják” – reagált Orbán Viktor, a Fidesz elnöke korábbi kijelentésére. Az ország hitét veszi el ez a kijelentés – tette hozzá Bajnai.

„Az nagyon nagy veszély, hogy ilyen pitiáner ügyek miatt, ilyen kisstílű ügyek miatt (...) az ország hitét elvevő nyilatkozatokat alátámasztják emberek. Éppen ezért kell a lehető leghatározottabban fellépnünk minden ilyennel szemben és azonnal a legszigorúbb eszközökhöz nyúlnunk" – fogalmazott a miniszter.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.