2007. szeptember. 21. 10:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 21. 10:04 Itthon

Bajnai riogat a Magyar Helsinki Bizottság szerint

A Magyar Helsinki Bizottság felháborítónak tartja, hogy Bajnai Gordon miniszter esetleges menekültválságra hivatkozik a schengeni alapból finanszírozott vízágyúvásárlás okaként.

A civil szervezet közleményben támadja az önkormányzati és területfejlesztési miniszter magyarázatát arra, hogy miért a schengeni alapból finanszírozták a három új vízágyú beszerzését. Bajnai azt mondta, hogy a magyar kormány azért vásárolt vízágyúkat az unió schengeni alapjából, mert a menekülttáborokban előállhat olyan helyzet, amelyet ezek segítségével kell megoldani.

A bizottság emlékeztet rá, hogy a hazájukból üldöztetés elől menekülő, védelemért folyamodó emberek a gyakran kilátástalan helyzetük feletti elkeseredésüket nem erőszakos cselekményekkel fejezik ki. A magyarországi táborokban vízágyú vagy más hasonló kényszerítő eszköz igénybevételét szükségessé tevő tömeges lázadás, rendbontás még soha nem fordult elő. „Éhségsztrájk és öngyilkosság volt már – a vízágyú azonban ezekre nem hatékony megoldás” – írja az emberi jogi szervezet.

„Rendkívül károsnak tartjuk, hogy a beruházás jogszerűségét firtató kérdések megválaszolása alól az önkormányzati és területfejlesztési miniszter az idegenellenes érzelmekre rájátszó, azokat erősítő és teljesen megalapozatlan kijelentésekkel igyekszik kibújni. Elvárjuk, hogy a magyar kormány tartózkodjon a hasonló megnyilvánulásoktól, és tegye egyértelművé: a menedékkérők nem jelentenek semmiféle biztonsági kockázatot a társadalomra, amikor a nemzetközi egyezményekben és hazai jogszabályokban biztosított alapvető jogukkal élve védelmet kérnek Magyarországtól” – fogalmaz sarkosan a Magyar Helsinki Bizottság.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.