2007. szeptember. 03. 11:26 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 03. 11:26 Itthon

Gulyásfasiszták: osztrák magazin a Magyar Gárdáról

Gulyásfasiszták címmel közölt kétoldalas cikket hétfőn megjelent számában a Profil című osztrák hetilap. A lap alcímében megállapította, hogy a szélsőjobboldali Magyar Gárda létrehozása a határokon túl is feltűnést keltett, ám néhányan a magyar politikai elitből üdvözölték azt.

 

A magazin megszólaltatta Vona Gábort, a Jobbik vezetőjét, a gárda megalapítóját, aki az interjúban a hetilap minősítése szerint visszafogottan beszélt a csoport küldetéséről, és kerülte azokat a kifejezéseket ("magyarság", "önvédelem", "nemzeti ébredés"), amelyek beszédeiben és írásaiban rendre visszatérnek. Vona kifejtette, hogy nem utasítják el a jogállamot, hanem igazi demokráciát akarnak, amely 17 évvel a fordulat után még nem jött létre Magyarországon. Közölte azt is, hogy a gárda "ártalmatlan... civil szerveződés", és a körülötte kavart vihart valójában a média keltette. Arra a kérdésre, hogy ha ez így van, akkor miért van szükség a katonás megjelenésre, az egyenruhára, a masírozásra és a sapkán viselt, vitatott jelvényre, a Jobbik elnöke azt válaszolta, hogy "ezek elsősorban a fiatalok lelkesítésére szolgálnak".

Hasonló szellemben nyilatkozott Bencsik András, a Magyar Demokrata főszerkesztője, a gárda társalapítója is. Egyebek között elmondta, hogy a csoport egyáltalán nem félkatonai szervezet, és lőgyakorlatokat is csak azért tűztek ki a tagok számára, hogy háború esetén a rosszul felszerelt magyar hadsereg segítségére legyenek.

Az osztrák hetilap úgy vélekedett, hogy augusztus 25-én, a gárda első tagjainak a felesketésén azonban "az ügy nem tűnt ilyen ártalmatlannak", és Vona szájából akkor egészen másmilyen beszéd hangzott el, mint amilyen hangnemet most a Profilnak adott nyilatkozatában megütött. A magazin beszámolt arról is, hogy a masírozó gárdisták képe kül- és belföldön egyaránt heves visszhangot váltott ki. Utalt a Spiegel című német hírmagazin jelzőire ("antiszemita'", "neofasiszta"), majd idézte Tamás Gáspár Miklóst, aki a gárdát "egy fasisztoid párt félkatonai szervezetének" minősítette.

A Profil megítélése szerint a Magyar Gárda létrehozása csupán a legutóbbi lépés annak a magyar jobboldalnak a kifejlődésében, amely Gyurcsány Ferenc tavaly szeptemberben nyilvánosságra került "hazugságbeszéde" óta felszálló ágban van. A miniszterelnök ráadásul a beígért magasabb szociális juttatások helyett szigorú takarékossági programot is bejelentett. Az ezt követő erőszakos kormányellenes tiltakozások radikális hangulatot teremtettek, amelyet tovább szított a legnagyobb ellenzéki párt, a jobboldali-konzervatív Fidesz - írta a Profil, hozzáfűzve: azóta a Fidesz vezeti a közvélemény-felméréseket, miközben látnivalóan kacérkodik a Jobbikkal és a jobboldal radikális részével.

Az osztrák magazin utalt arra, hogy Vona Gábor egykor maga is egy Fidesz-közeli ifjúsági szervezetben kezdte a pályafutását. A Jobbik vezetője közölte az interjúban, hogy pártja kész lenne koalícióra lépni a Fidesszel, "feltéve, ha nem süllyedünk el benne". Orbán Viktor volt kormányfő, a Fidesz elnöke azonban nem él az ajánlattal. A Profil idézte Szijjártó Péter Fidesz-szóvivő szavait, miszerint a "Magyar Gárda csak az ellenfeleink kezére játszik. Elutasítjuk."

A Fideszben és a Jobbikban mindazonáltal több a közös, mint ahogy azt Szijjártó beismerné - állapította meg a hetilap, magyarázatul hozzátéve, hogy mindkét párt a radikális hangnem híve a szocialisták elleni harcban. Utalt arra is, hogy Budapest V. kerületében egy éve koalíciót alkotnak a helyi közigazgatás élén.

A Profil megemlítette, hogy egy felmérés szerint a magyarok 15 százaléka azonosulni tud a gárda céljaival. A szélsőjobboldalnak ezt a szalonképességét a Fidesz is kihasználhatja - írta a magazin, amely külön keretes anyagban ismertette a trianoni trauma hátterét és következményeit.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.