2007. július. 23. 16:02 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 23. 16:04 Itthon

Fidesz-górcső alatt a kormány tb-koncepciója

Hat olyan pontot találtunk a kormány koncepciójában, amely a betegek ellátáshoz való hozzáférését valamilyen szempontból korlátozni fogja" - összegezte Varga Mihály a vezető testület ülésén kialakult véleményt hétfőn, Budapesten.


Mint elmondta, az elnökség szerint több társadalombiztosítási járulékot kell majd fizetni az embereknek. A jelenlegi 2-3 százalékos adminisztrációs költségszint helyett a magánbiztosítóknál ez - szerintük - 20-25 százalék lesz. Mint a politikus mondta, számítani kell arra is, hogy felborul az esélyegyenlőség az ellátásban. Az elnökség álláspontja szerint "a szegények, a betegek és az idősek kihullanak majd ki a rendszerből".
 
Varga Mihály szerint a társadalom jövedelemskálájának legfelső 10-15 százalékába tartozókon kívül mindenki más ellátása veszélybe kerül. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a szegények, az idősek és a betegek kerülnek ki a rendszerből, de a középosztály ellátása is veszélybe fog kerülni.
 
Az ellenzéki politikus azt mondta, a külföldi tapasztalatok és hazai tanulmányok is azt mutatják, hogy a profitorientált biztosítók a jövedelemskála legfelső 10-15 százalékába tartozó embereket próbálják elsősorban megszerezni.
 
Az elnökség úgy látja, drágulni fog az alapellátás a több-biztosítós rendszerben - tette hozzá a Fidesz alelnöke.
 
Varga Mihály azt is mondta: újabb kórházbezárások lesznek, hiszen a magánbiztosító a veszteséges osztályokat, kórházakat bezárja. A politikus szerint veszteséges részlegek, kórházak mindig lesznek, hiszen számos drága műtét van, amit el kell végezni.
 
Végezetül azt említette meg a párt alelnöke, hogy nem lehet majd orvost választani. Ez - Varga szerint - a rendszer jellegéből is adódik majd.
 
A politikus közölte: mindezek alapján a Fidesz elnöksége úgy véli, a jövőben az egészségügyi ellátás "nem jog, hanem kiváltság lesz".
 
Varga Mihály kitért Draskovics Tibor egy hétfői lapinterjújára, amelyben - a fideszes politikus szerint - a miniszter azt próbálja megmagyarázni, hogy az, amit a kormány akar, egységes társadalombiztosítás lesz, nem a több-biztosítós rendszer.
 
"Ne próbálják nekünk most eladni azt, hogy ez tulajdonképpen nem is az, mint aminek látszik"; a kormány magatartását "kicsit álságosnak kell tartanunk" - fogalmazott.
Hirdetés