2007. július. 14. 17:11 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 14. 17:08 Itthon

Harminc kifogás a Fidesz-KDNP népszavazási kezdeményezései ellen

Harminc kifogást nyújtottak be az Alkotmánybírósághoz (Ab) azok ellen a döntések ellen, amelyekkel az Országos Választási Bizottság hitelesítette a Fidesz-KDNP három - a kórházi napidíjról, a vizitdíjról és a tandíjról szóló - népszavazási kezdeményezését - tájékoztatta az MTI-t az Ab sajtófőnöke.

Sereg András elmondta: az OVB június 25-én kelt, az aláírásgyűjtő ívek hitelesítéséről szóló három határozata ellen csütörtök délutánig lehetett kifogást benyújtani. Az Ab ezeket a kifogásokat augusztus végétől tárgyalja és várhatóan szeptemberben hozza meg döntéseit. 

Az Ab hétfőtől augusztus 20-ig ítélkezési szünetet tart. Ez idő alatt a fő­titkárság folyamatosan fogadja az a testülethez benyújtott különböző indítványokat. Miután a beadvány megérkezik, a főtitkár apparátusa indítványelemzést végez, hogy az alkotmánybírák csak olyan ügyekkel foglal­kozzanak, amelyek az Ab hatáskörébe tartoznak - mondta a sajtófőnök.

Sereg András kitért arra is, hogy a testülethez idén 820 indítvány érkezett. Ennyi beadványt tizenöt éve nem regisztráltak az Alkotmánybíróságon. Hozzátette: az alkotmánybírák előtt jelenleg 1472 ügy van. Az Ab az idén az év első felében 47 teljes ülést tartott, ezeken összesen 362 napirendi kérdést vitatott meg. Ez azt jelenti, hogy egy-egy teljes ülésen átlagosan nyolc indítványról tárgyaltak - indokolta a sajtófőnök azt, hogy a múlt év végéhez képest csökkent az ügyhátralék. 

Az Ab teljes ülésén 2007-ben eddig 116 határozatot és 36 végzést fogadtak el, emellett a háromtagú tanácsok 55 határozatot és 31 végzést. További egy elnöki végzéssel együtt hat hónap alatt összesen 239 érdemi döntést hoztak az alkotmánybírák. Összehasonlításképpen a sajtófőnök megjegyezte: 2002-ben egy év alatt 947 indítvány érkezett és 287 döntés született az Ab-n.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.