2007. június. 26. 16:48 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 26. 16:23 Itthon

Ab: tartható népszavazás az OEP állami tulajdonban maradásáról

Az Alkotmánybíróság (Ab) elutasította az Országos Választási Bizottság (OVB) által hozott azon határozat elleni kifogásokat, amelyben a testület hitelesítette az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) állami tulajdonban maradására vonatkozó népszavazási kezdeményezést; a kérdésben az Ab döntése alapján tartható népszavazás és megindulhat az aláírásgyűjtés.

A kérdést az OVB április 18-án hitelesítette, de a határozatot két indítványozó megtámadta - Sereg András, az Alkotmánybíróság (Ab) sajtófőnöke. Az Ab döntése szerint az aláírásgyűjtő íven megfogalmazott kérdés nem sérti sem a választópolgári egyértelműség, sem a jogalkotói egyértelműség követelményét. A testület azt is megállapította, hogy az OVB által hitelesített kérdés és a költségvetési törvény között közvetlen tartalmi összefüggés nem állapítható meg.
 
Az OVB-hez két magánszemély, egy házaspár nyújtott be népszavazási kezdeményezést. Az aláírásgyűjtő ív mintapéldányán a következő kérdés szerepelt: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt gazdasági társasággá történő alakítását követően ne lehessen privatizálni, hanem maradjon állami tulajdonban?"
 
Az alkotmánybírák egyhangúlag meghozott határozatukban kitértek arra is, hogy az aláírásgyűjtő íven szereplő kérdés tartalma alkotmányi rendelkezést nem érint, így az eredményes népszavazásból az Országgyűlésnek nem keletkezik olyan jogalkotási kötelezettsége, amely csak az alkotmány módosításával teljesíthető. A testület álláspontja szerint a kérdés nem irányul burkolt alkotmánymódosításra sem.
 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.