Az SZDSZ nyilatkozatot sürget a homofóbia ellen
Az SZDSZ ötpárti nyilatkozat elfogadását javasolja a parlamenti pártoknak, amelyben tiltakoznak az intolerancia, a homofóbia ellen annak kapcsán, hogy szombaton este a Meleg Büszkeség Napja alkalmából szervezett felvonulás után több embert bántalmaztak.
Rendbontó a felvonuláson. Mást karanak © hvg.hu |
Gusztos Péter liberális ügyvivő közölte: a parlament emberi jogi bizottsága elnökének, Balog Zoltánnak (Fidesz), alelnökének, Fogarasiné Deák Valériának (MSZP), valamint a bizottság KDNP-s tagjának, Semjén Zsoltnak és MDF-es tagjának, Pettkó Andrásnak írt levélben – Horn Gáborral közösen - azt javasolják, hogy ötpárti nyilatkozat aláírásával, közösen tiltakozzanak az erőszak, az intolerancia, a homofóbia ellen.
„Olyan események történtek hazánk fővárosának utcáin, amelyek mellett emberi jogokra érzékeny ember nem mehet el szó nélkül” – fogalmazott a politikus utalva arra, hogy szombaton este a Meleg Büszkeség Napján megtartott felvonulást szervezetten, előre kitervelten zavarták meg erőszakos ellentüntetők, és ezt követően egyeseket bántalmaztak is.
A politikus elmondta: az ellendemonstráció valóságos pogromhangulatba torkollott. Közölte: a politikusoknak írt nyílt levélben is ad a történtekről tájékoztatást. Így arról is, hogy a „felvonulás végeztével, a Duna partján – többek között – a »buzikat a Dunába, zsidókat meg utána« rigmust skandálták az erőszakos ellendemonstrálók, akiket csak az erős rendőri jelenlét tartott vissza attól, hogy rárontsanak a melegfelvonulás résztvevőire”.
Gusztos emlékeztetett arra is, hogy szombaton este egy tucatnyi embert bántalmaztak vállalt, vagy vélelmezett szexuális mássága miatt. Hozzátette: két embert kórházba is kellett vinni. Az SZDSZ ügyvivője szerint a történtek kimerítik a közösség elleni uszítás Btk.-ban foglalt tényállását.
Kérdésre válaszolva a politikus közölte: a rendőrség a felvonulást megfelelően biztosította, ám az utána történtekre nem tudhattak megfelelően felkészülni. Gusztos emlékeztetett a nemzetközi tapasztalatokra is. Mint mondta, Európa nyugati országaiban egy ilyen felvonulás – amelyen több százezer, akár egymillió ember is részt vesz – toleráns hangulatban zajlik, ahol nem csak az érintett közösség, de a tolerancia jegyében családok gyermekekkel is jelen vannak. Tőlünk keletre azonban nem ritka a fizikai bántalmazás. A politikus úgy vélte, Szetey Gábor pénteki bejelentése után – amelyben a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára vállalta homoszexualitását – Magyarország előbbre lépett.