A Meleg Büszkeség Napja: felvonulás Budapesten
Szivárványszínű zászlókkal, a másság elfogadását hirdető transzparensekkel vagy kétezren indultak el szombaton délután a fővárosi Felvonulási térről a Szabadság híd pesti hídfőjéhez a Meleg Büszkeség Napja ünnepségre.
Melegek és leszbikusok felvonulása Budapesten. Nincs kakukktojás © MTI |
Tóth Árpád, a rendezvényt szervező Szivárvány Misszió Alapítvány kurátora azt mondta, a 12. Leszbikus, Meleg, Biszexuális és Transznemű Film- és Kulturális Fesztivál ebben az évben a párkapcsolatok egyenjogúságáért és a házassághoz való egyenlő esélyért folytatott küzdelem szellemében zajlik. A fesztivállal a melegek figyelmét is szeretnék ráirányítani arra, hogy ők is egyenlőnek tekintsék magukat a társadalom többi tagjaival, mert az évtizedek alatt beléjük sulykolt gondolatok miatt másodrendű állampolgároknak tekintik önmagukat. Hozzátette: hálásak Szetey Gábor államtitkárnak, amiért felvállalta másságát, és elindította a politikát abba az irányba, hogy többé nem lehet tabutéma a másság kérdése. A fesztivál nem politikai rendezvény, de jogaik érvényesítéséhez és céljaik megvalósításához számítanak a pártok támogatására – fűzte hozzá a főszervező.
Tekintse meg a hvg.hu videóját!
A felvonulás kezdetén megjelent Lévai Katalin európai parlamenti képviselő is, aki a távirati irodának azt mondta, szükségesnek tartja a polgári törvénykönyv módosítását, hogy engedélyezzék az azonos neműek közötti házasságot. Szerinte az Európai Unió több tagállamában ez ma már nem kérdés, és Magyarországon csak politikai akarat szükséges, hogy az alacsony társadalmi támogatottságú közösség egyenlő jogokat élvezhessen. Megjegyezte: százezrekről van szó, a meleg közösséghez tartozik az ország lakosságának 5-10 százaléka.
A fesztivál résztvevőit levélben üdvözölte Kóka János, az SZDSZ elnöke, akinek gondolatait Léderer András, az Új Generáció elnöke olvasta fel. A liberális pártvezető levelében úgy fogalmazott, „az állam nem tagadhatja meg két egymást szerető ember párkapcsolatának elismerését”. Emlékeztetett, hogy 2007. az Európai Unióban az egyenlő esélyek éve.
A vonuláson részt vevők „ember vagyok és meleg”, „nincs kakukktojás” feliratú transzparensekkel, és olyan világhírű színészek, művészek, valamint politikusok arcképeit tartó táblákkal vonulnak az Andrássy úton az Oktogonon és a Blaha Lujza téren át a Szabadság híd pesti hídfőjénél található szórakozóhelyre, akik nyíltan felvállalták másságukat.
Jobboldali szélsőségeseknek azonban nem tetszett a másság ilyen nyílt képvislete, s igyekeztek megzavarni a felvonulást. A fővárosi Közraktár utcánál több százan gyűltek össze, hogy tiltakozzanak a meleg büszkeség napi rendezvény ellen. Zömük nem itt kezdte a protestálást, ugyanis a felvonulási tértől indult menetet ellentüntetők kísérték végig, miközben tojásokkal és üvegekkel dobálták a résztvevőket, majd a Közraktár utcai szórakozóhely előtt összegyűlve, szidták a kormányt és a felvonuláson részt vevőket.
Az árpádsávos és nemzetiszínű zászlókat lobogtatókat rohamrendőrök vették körbe, de intézkedésre nem került sor. A tüntetők mintegy másfél óra alatt szétszéledtek, a rendőrök pedig levonultak a Fővám tér közelében lévő szórakozóhely elől. A rohamsisakot és védőfelszerelést viselő rendőrök között néhánynál könnygázgránát kilövésére használható fegyver, illetve könnygázpalack is volt, de használatukra az MTI helyszíni tudósítói szerint nem került sor. A BRFK sajtóügyeletese viszont azt mondta, az eddigi adatok szerint nyolc embert állítottak elő garázdaság miatt.