Pesszimista "hogylét index": 100-ból 58 család kifejezetten szegény
Második alkalommal mérte fel a Szonda Ipsos a lakosság gazdasági hangulatát júniusban. Az előző negyedévhez képest a „Hogylét index” összességében nem mutat változást, továbbra is alacsony, mindössze 37 pontos értéken áll. Az egyetlen érdemi változás márciushoz képest, hogy valamivel kevesebben gondolják azt, hogy a következő 12 hónapban romlik háztartásuk pénzügyi helyzete – igaz, minden második megkérdezett most is erre számít.
A Szonda-Figyelő Hogylét index nevet viselő kutatás 2007 márciusában már lehangoló képet adott arról, hogy milyennek érzik a magyarok pénztárcájuk lehetőségeit és az ország gazdasági helyzetét, s a lakosság túlnyomó többsége egyik téren sem várt javulást a következő 12 hónap során – áll a közvéleménykutató sajtóközleményében
A kutatás során feltett hat kérdés összesített és súlyozott eredményét figyelembe vevő továbbra is alacsony, az előző negyedévivel megegyező 37 pontos. A 100-as skála alsó felében található mutató szerint a magyarok pesszimistán látják mind saját anyagi mozgásterüket, mind az ország gazdasági lehetőségeit.
A lakosságnak mindössze egy tizede számít javulásra a következő egy évben
A felmérés szerint 12 százalék azok aránya, akiknek nincsenek anyagi gondjaik, s akár félre is tudnának tenni, ezzel szemben 71 százalék a jövedelmükből szűkösen megélők aránya. Az index kérdéseire adott válaszok között egyetlen olyan akadt, amely némileg bizakodásra adhat okot: az első háromhavi 58% helyett az év második negyedévében a válaszadók mindössze 51%-a gondolja úgy, hogy a következő 12 hónapban rosszabb lesz háztartásának pénzügyi helyzete, viszont gyakorlatilag nem változott azok tábora, akik javulásra számítanak, vagyis a pesszimizmus mérséklődése nem jár együtt az optimisták számának növekedésével. A lakosságnak mindössze 11 százaléka gondolja úgy, hogy saját anyagi helyzete javulhat a következő 12 hónapban.
Válság van ugyan, de mekkora?
A lakosság véleménye gyakorlatilag nem változott számottevően az ország gazdasági teljesítményéről a második negyedévben. Továbbra is csak 1 százalék gondolja úgy, hogy dinamikus fejlődésnek vagyunk tanúi, s 11 százalék beszél egészséges mértékű növekedésről, de a lehetőségei alatt teljesítő gazdaságról. A válaszolóknak azonban túlnyomó többsége válságként éli meg a jelenlegi helyzetet: 37 százalékuk kisebb, 46 százalékuk pedig komoly krízist lát – az előző negyedévhez képest nem történt érdemi változás e tekintetben. A válaszadók véleménye szerint a következő 12 hónap során sem számíthatunk lényegi változásra: 17 százalék azok aránya, akik javulásra számítanak, a válaszadók pontosan fele romló kilátásokkal számol, míg 33 százalék szerint stagnálás várható. A lakosság borúlátó várakozásait jól jellemzi, hogy mindössze 7 százalék a következő fél év során nagyobb értékű fogyasztási cikk vásárlását tervezők aránya, míg 91 százalék nem tervez jelentősebb pénzkiadást ezen a téren. A válaszadók szerint továbbra is 100 magyar családból 58-at tekinthetünk kifejezetten szegénynek.
„A Szonda-Figyelő Hogylét mutatója szerint a lakosság gazdasági hangulata stabilan és konzisztensen rossz. Ez a rossz közérzet egyaránt érinti a saját helyzet értékelését, az ország gazdasági és a társadalom anyagi helyzetének megítélését, vagyis általánosnak tekinthető. Egy ilyen masszív, negatív véleményklíma nehezen változtatható meg, és egyelőre nincsenek is olyan jelek, amelyek változásra utalnának.” – mondta Hack József, a Szonda Ipsos kutatásvezetője.