Korrupciós zöldszám: kevés az érdemi bejelentés
A rendőri jogsértések, korrupció, hivatali visszaélések bejelentésére életre hívott zöldszámra, az indulása óta eltelt egy hónapban, 4 340 telefonhívás érkezett, ennek mindössze 2,5 százaléka, 109 hívás volt érdemi bejelentés - mondta Szabadfi Árpád dandártábornok, az országos rendőrfőkapitány helyettese.
Egy közelmúltban készített felmérés szerint a rendőrök nem gondolják azt, hogy a zöldszámnak komolyabb hatása lenne a rendőri visszaélések visszaszorításában, a rendőrség vezetése mégis elkötelezett az ingyenesen hívható szám további üzemeltetésében – mondta Szabadfi Árpád dandártábornok, az országos rendőrfőkapitány helyettese.
Az állampolgárok a 06-80-204-830-as telefonszámon jelenthetik be, ha törvénysértést, jogszabálysértést vagy olyan intézkedést észleltek, amelyek nem felelnek meg a szabályoknak. A 109 érdemi bejelentésből 26 esetben bántalmazás, 24 esetben más bűncselekmény, 23 esetben korrupció, 20 esetben hivatali bűncselekmény volt a gyanú. További 10 esetben a rendőri intézkedést kifogásolták a bejelentők, 5 esetben a rendőrségi eljárást, és egy esetben katonai bűncselekmény gyanúja miatt telefonáltak – hangsúlyozta Szabadfi Árpád. A 109 érdemi bejelentésből 51 esetben bebizonyosodott, hogy a bejelentés valótlan volt, az ügyet lezárták, a többiben folyik az eljárás – tette hozzá. Három esetben büntetőeljárást kezdeményeztek, 27 ügy a nyomozó ügyészségre került, három esetben a büntetőeljárástól függetlenül indult fegyelmi eljárás, két esetben pedig megszüntették az érintett rendőr szolgálati viszonyát.
A tábornok emlékeztetett rá, hogy kezdetben többen panaszkodtak, hogy sokat kell várni, amíg a rendőrség fogadja a hívást. Ezt orvosolandó, a korábbi egy rendőr helyett már ketten fogadják a hívásokat. Megjegyezte: szerdán érkezett az első olyan hívás, amire a zöldszámot voltaképpen kitalálták. Mint mondta, egy szlovák állampolgár telefonált, hogy a Szent István-bazilikánál két rendőr meg akarta bírságolni, de 40 ezer forint fejében eltekintettek volna ettől. A vizsgálat megindult az ügyben, de az állampolgár sajnos nem volt együttműködő, így kérdéses, hogy a bizonyítás hogyan történhet meg - mondta a tábornok.