Gyurcsány: egységes társadalombiztosítás marad
Magyarországon egységes társadalombiztosítás (tb) marad - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben a frakciók felszólalásaira reagálva. Navracsics Tibor (Fidesz) előzőleg arra kérte a szocialista politikusokat, akadályozzák meg, hogy az egészségügyet piaci alapon "szétzüllesszék".
"Mari néni, Józsi bácsi" |
Navracsics Tibor (Fidesz) felszólalásában arra kérte a szocialista politikusokat, akadályozzák meg, hogy az egészségügyet piaci alapon "szétzüllesszék". "A demokrácia nem az a politikai rendszer, ahol az állam irányítóit és az állampolgárokat a szülő-gyermek viszony jellemzi" - jegyezte meg a Fidesz frakcióvezetője. Navracsics Tibor emlékeztetett arra, hogy 1998-ban még a szocialista párt is azt mondta, fel kel lépni azokkal a tervekkel szemben, amelyek szerint a járulékbevételeket a konkurens magánbiztosítók adnák át. Gyurcsány Ferenc is így gondolta még másfél évvel ezelőtt - tette hozzá. Semjén Zsolt (KDNP) szerint a több biztosító több bürokráciát eredményez. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc a hatalomba maradásáért a társadalombiztosítást is eladta az SZDSZ-nek. |
Kifejtette: valamennyi biztosított számára a tb alapellátása egységesen jár továbbra is, az nem üzleti alku tárgya. Nincsen gazdag meg szegény csomag, ugyanaz jár mindenkinek - fűzte hozzá.
Ezért az alapcsomagért - folytatta - mindenki fizet, annyit, amennyit ma fizetünk. Gyurcsány Ferenc közölte, alapelv az is, hogy nem lehet válogatni a biztosítottak között.
A miniszterelnök Navracsics Tibor (Fidesz) felszólalására válaszolva elmondta, ma sem értene egyet azzal, hogy üzleti biztosítók legyenek, amelyek eldönthetik a fizetendő díjat, és azt, kivel szerződnek. Ilyen nem lesz Magyarországon - hangoztatta.
Gyurcsány Ferenc szerint ha van hazugság Magyarországon, akkor az, hogy az országgal elhitetik: ha több versengő pénztár van, akkor megszűnik a tb. Ezekkel a véleményekkel félelmet akarnak kelteni, félre akarnak vezetni, be akarják csapni a nemzetet, és azt mondják, maradjon minden így, de arra nem válaszolnak, mitől lesz igazságosabb az egészségügy - közölte.
"Arra törekszenek, hogy Magyarországra a félelem árnyéka boruljon a változásoktól" - mondta.
Az ellenzéknek címezve a szavait hozzátette, saját maguk félelmeit vetítik ki az országra; semmi mást nem akarnak, mint választásokat, "szinte remegnek érte", mert attól félnek, hogy 2010-ben, amikorra ezek a változások meghozzák az eredményt, az lesz a sorsuk, mint a többi választáson.
Kármán Irén újságíró bántalmazása kapcsán Gyurcsány Ferenc felszólalásában emlékeztetett rá, hogy az újságíró internetes naplójában azt kérte: a politikusok ne foglalkozzanak az ügyével, két párt, az MDF és a Fidesz pedig semmiképpen se, mert ez az a két párt, amelyeknek kormányzása idején akadályokba ütközött az olajügyek felderítése.
Gyurcsány Ferenc közölte: mintegy nyolcvanezer oldalnyi dokumentumot kell áttekinteni. Semmilyen politikai szándék nincs abban, hogy a szakma, az igazgatás szokásos szabályain túlmenően védelmet biztosítsanak ezeknek a dokumentumoknak - fűzte hozzá.
A kormányfő elmondta: Szilvásy György miniszter vasárnap utasítást adott az iratok áttekintésére, és ami "a szakma szabályai szerint lehetséges", feloldanak a titkosítás alól.
"Csak az Istenre kérem, hagyjuk már abba, hogy mindig mindenből politikai kérdést csinálunk" - fogalmazott, hozzáfűzve: a parlamenti megszólalások nem segítik ezeket az ügyeket.