2007. június. 14. 16:16 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 14. 17:50 Itthon

SZDSZ: előrelépés a szocialista biztosítási javaslat

Az SZDSZ szerint határozott előrelépés, hogy a miniszterelnök által jegyzett szocialista egészségbiztosítási modell a szolidaritás mellett már tartalmazza a szolgáltatók és biztosítók közötti verseny, illetve a magántőke szerepvállalásának lehetőségét. A Fidesz szerint "trójai faló" akció az MSZP egészségbiztosítási javaslata.

Erről Kóka János pártelnök beszélt a Liberális Gazdasági Tanács csütörtöki budapesti ülését követő sajtótájékoztatóján. "Örülök, hogy a kormányátalakítás után egy évvel a szocialista párt letette az egészségügyi programját, még ha ez elsősorban politikai dokumentum is, hiszen szakmai részletekbe nyilvánvalóan ebben az öt oldalban nem tudtak menni" - fogalmazott az SZDSZ elnöke.
 
Gyurcsány Ferenc szocialista pártelnök, miniszterelnök előzőleg, a nap folyamán az MSZP kompromisszumos egészségügyi javaslatát ismertetve úgy fogalmazott: verseny, de csillapított; egy biztosító, de több pénztár.

Fidesz: "trójai faló" akció az MSZP egészségbiztosítási javaslata
 
"Trójai faló" akciónak tartja a Fidesz az MSZP egészségbiztosításról szóló javaslatát, mert arra lehet következtetni belőle, hogy a megyei magánpénztárak országos hatáskörűekké válnak, így megvalósul a liberális, piacalapú elképzelés - hangsúlyozta Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa.
 
Mikola István szerint a miniszterelnök által bejelentett szocialista javaslat azt jelenti, hogy az állam nem tett le az egészségbiztosítás pénzalapjának privatizálásáról. Folytatódik a szolidáris állam felszámolása, egy "trójai faló" akcióval kívánják bevenni az állami költségevetés melletti második legnagyobb pénzalapot - tette hozzá a Fidesz képviselője.

Mint mondta, az elképzelés szerint a megyei pénztárak területen kívül bejelentkezőket is elfogadnak, és mint "magánbiztosítói csírák" jönnek majd létre, amelyek ha fogadni akarják a magántőkét, akkor magántársaságok kell, hogy legyenek. Így a bejelentés kapcsán arra lehet következtetni, hogy a megyei magánpénztárak országos hatáskörű pénztárakká válnak, ez pedig a maga a liberális, piaci alapon szerveződött egészségbiztosítás megvalósulása. 

Gyurcsány Ferenc, az MSZP elnöke, miniszterelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján ismertette a párt kompromisszumos egészségügyi javaslatát. Ezt úgy jellemezte: verseny, de csillapított; egy biztosító, de több pénztár. 

MOK: semmi nem változott az ágazat finanszírozásában

Semmi nem változott az ágazat finanszírozásában, amely a befektetőknek hasznot hozna - mondta Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke, aki szerint "hamis az az állítás, hogy bármiféle magánbefektető útján pénz jön a rendszerbe, különösen az egészségbiztosításban", hiszen ebben a rendszerben profit nem tud képződni. 
 
Fel kell tenni azokat a kérdéseket, hogy a regionális pénztárak létrehozásával hatékonyabb lesz-e a betegellátás, megoldható-e az ágazatban dolgozók létszám- és bérkérdése, csökkennek-e a várólisták, megszűnik-e a teljesítményvolumen-korlát - sorolta a köztestület elnöke.
 
Éger István véleménye szerint ez a szocialista javaslat egy "ravasz, elodázó és vargabetűje az üzleti biztosítás bevezetésének", amit nem szabad megengedni, hiszen ez nem társadalombiztosítás. Megjegyezte: a javaslat ismét a szakma mellőzésével született, hiszen erről a változatról sem kérték ki a kamara véleményét.

Hirdetés