Sorozatos bocsánatkérésre szólítják fel a Fideszt
Illendő lenne, ha a Fidesz vezetői bocsánatot kérnének a köztársasági elnöktől, a kormány tagjaitól és az Országos Választási Bizottságtól, miután Pokorni Zoltán, a párt alelnöke előző nap megvádolta őket – jelentette ki a kormányszóvivői iroda vezetője. A Fidesz szerint a kormány mindent bevet annak érdekében, hogy az emberektől elvegye a szabad döntés jogát.
Pokorni és Orbán. Nem kérnek bocsánatot © Vörös Szilárd |
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerda esti közleményében reagálva hangsúlyozza: a kormány ugyanazt teszi, mint tette tavaly tavasszal: mindent bevet annak érdekében, hogy az emberektől elvegye a szabad döntés jogát.
„Tegnapelőtt minden adott volt ahhoz, hogy az OVB hitelesítse a Fidesz aláírásgyűjtő íveit, azonban a kormánnyal összejátszva mégsem ezt tette, hanem amint ahogy a testület MSZP-s delegáltja elszólta magát, egy újabb hamis hivatkozási alap hatályba lépésére várva elnapolta döntését” – olvasható a szóvivő közleményében.
Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke még kedden azt mondta, mivel a törvénymódosítást a parlament már elfogadta, bíznak abban, hogy Sólyom László köztársasági elnök alaposan megfontolja az aláírását. A fideszes politikus szerint az Országos Választási Bizottság (OVB) a "kormány megrendelését" teljesítve azért halasztotta el a döntést a párt népszavazási kezdeményezéseiről, hogy az idén már ne lehessen megtartani a népszavazást, illetve hatályba léphessen a vizitdíjról és a kórházi napidíjról szóló kérdést megakadályozó törvénymódosítás.
„Immár sokadszor bizonyosodott be, a Fidesz alaptalanul vádaskodik, nyilvánvalóan csak azért, hogy rossz hangulatot keltsen, viszályt szítson az emberek között” – közölte a kormányszóvivői iroda vezetője az MTI-vel. Daróczi Dávid hozzátette: nem lenne azonban meglepve, ha a bocsánatkérés ezúttal is elmaradna, hiszen "a radikális párt képviselői eddig sem tartották be a tisztesség alapszabályait sem”.
Kitért arra, a Gyurcsány Ferenc elleni sorozatos támadásokról rendre bebizonyosodott az ügyészségi beadványok kapcsán, hogy alaptalanok a rágalmak, de bocsánatkérés helyett a Fidesz - mint Daróczi Dávid fogalmazott - inkább a független ügyészség hitelességét kérdőjelezte meg, ha nem a pártnak tetsző döntéseket hozott.
Daróczi szerint a Fidesz a köztársaság alapintézményeibe vetett közbizalmat ingatja meg az alaptalan politikai támadásokkal. Szerinte az elmúlt hetekben az Alkotmánybíróságtól a köztársasági elnökön keresztül az OVB-ig egy sor alapintézmény került a politikai viták kereszttüzébe a radikális ellenzék akciói miatt. Megjegyezte: az OVB-t annak ellenére támadja a Fidesz, hogy a tagok túlnyomó többségének megválasztását a párt és szövetségese, a KDNP is támogatta.
Sólyom László köztársasági elnök szerdán Berlinben magyar újságírók előtt hangsúlyozta: a költségvetési törvényben eddig is szerepelt a vizitdíj, és voltaképpen "egészen apró, technikai jellegű változás" történt.
Összességében csak annyi történt, hogy megváltoztatták azt a módot, ahogyan a vizitdíj visszatérítését szabályozzák. Néhány szó változott csupán - jelentette ki a köztársasági elnök, hangsúlyozva: a módosítás egyáltalán nem érinti azt a kérdést, hogy a vizitdíj kérdésében lehet-e vagy nem népszavazást tartani. "Abszolút nem értem, hogy mi a probléma" – jelentette ki az államfő.
A köztársasági elnök emlékeztetett arra, hogy a vizitdíjjal kapcsolatban a korábbiakhoz képest csupán a visszatérítés módja változott. Az önkormányzatok ugyanis visszaadják a vizitdíjat azoknak, akik több mint húsz alkalommal voltak orvosnál, és húsz felett már nem kellene fizetni. Tisztán technikai jellegű módosításról van szó, amely egyáltalán nem érinti egy esetleges, a vizitdíjról való népszavazás kérdését – hangsúlyozta Sólyom László.