2007. június. 06. 06:30 Kovács Andrea (hvg.hu) Utolsó frissítés: 2007. június. 06. 15:17 Itthon

Horváth Ágnes és a boncolási diagnózis

Light kólával pörgeti fel magát, és reméli, hogy emlékezni fognak a nevére. A népszerűtlenség láthatóan nem emészti, a biztosítási modellről beszélve izgalomba jön. A külföldre költöző orvosokat nem állítaná meg, de tárt karokkal várja vissza őket. Anyatigrisként védelmezi az egészségügyi reformot. Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel beszélgettünk.

© Stiller Ákos
hvg.hu: Sikerül megdolgozni a szocialistákat, lesz megegyezés a biztosítási modellről?

Horváth Ágnes:
Van néhány pont, amiben egyetértünk: ilyen az, hogy a biztosítási rendszert meg kell változtatni. Igazságosabb és fenntartható rendszer, szolgáltatói verseny kell. Egyértelmű az is, hogy járulékot növelni nem lehet. Az ülésszak végéig szeretnénk dűlőre jutni.

hvg.hu: Igen, ezt már hallhattuk az elmúlt hetekben, de nem sok benne a konkrétum. Mégis, melyek azok a kérdések, amelyekben nehezen jutnak dűlőre?

H. Á.: Azt mindkét fél elfogadta, hogy többszereplős modell kell; a tárgyalásokon arról egyeztetünk, hogyan is nézzen ki ez a rendszer.

hvg.hu: Milyen engedményekre hajlandók?

H. Á.: Csak olyasmire, ami nem lehetetleníti el a rendszert, kompromisszumos formában is versenyre kényszeríti az egészségügyi szolgáltatókat és választási lehetőséget ad az embereknek. Emellett az új szisztémának két fontos kritériumot is teljesítenie kell: legyen adaptív és evolutív. Ez azt jelenti, hogy bármilyen körülményhez képes legyen alkalmazkodni, és emellett fejlődőképes legyen.

hvg.hu: A kép már-már idillikus, de az alkalmazkodóképesség jelentheti azt is, hogy idővel a biztosítók kilobbiznak egy piacbarátabb rendszert.

H. Á.: Na, ez az, amitől én nem félek. Erős törvényi háttér és állami felügyelet biztosítja majd a megfelelő működést. A törvénymódosításhoz pedig a parlament kell.

hvg.hu: Sima, feles törvényről beszélünk, és láttunk már olyat, hogy egy érdekcsoport sikerrel lobbizott törvénymódosításért.

H. Á.: A lobbi iránya lehetne a járulékemelés vagy a biztosítási csomagok szűkítése, ezzel szemben azonban ott van a nagyon erős lakossági ellenállás. Olyan erős érdek-ellenérdek párok jönnek létre, amelyek mentén ez nemigen lehetséges.

hvg.hu: A lakossági ellánállásról biztosan van tapasztalatuk. De maradjunk a témánál: a szigorú törvényi szabályozás nem áll szemben a hőn áhított szolgáltatói versennyel?

H. Á.: Az egészségbiztosítás speciális terület: korlátozni kell a versenyt, mert európaiak vagyunk, mert ilyenek a hagyományaink. Meggyőződésünk, hogy a korlátozott verseny is jobb a semmilyennél.

hvg.hu: Hány biztosítót látnának szívesen a piacon?

H. Á.: Azt szeretem igazán a mi modellünkben, hogy nem határoz meg ilyen tekintetben számokat. Minimum 100 ezer, maximum 2 millió biztosított tartozhat egy biztosítóhoz. Legalább öt biztosítóra lenne szükség, de persze lehet ennél több is. Az ő versenyükből a járulékfizetők csak profitálhatnak.

Nincs bajom azzal, ha valaki külföldre megy (Oldaltörés)

hvg.hu: Többször a kormányzat szemére vetették, hogy előkészítetlen volt a reform, legyen szó a fogyatékos gyerekek utazási támogatásának megvonásáról, a vizitdíj körüli változtatásokról vagy a biztosítási rendszer késői bevezetéséről. Sok az utólagos önkorrekció.

H. Á.: Ha bárki azt képzeli magáról, hogy végig tud vinni egy reformot úgy, hogy ott ne legyenek utólagos korrekciók, annak túlzottan nagy az önbizalma. A reform megvalósítása arról szól, hogy modellezünk valamit ötvenháromféle eshetőséggel, aztán az élet mindig hoz egy ötvennegyediket is, sőt, olykor van annyira szemtelen, hogy lesz még egy ötvenötödik is. Állandóan monitorozni kell a rendszert, mi is ezt tesszük, és nem szabad presztízskérdést csinálni a korrekcióból. Ez nem azt jelenti viszont, hogy előkészítetlen a reform. Ha az lenne, akkor irányt tévesztene vagy működésképtelen lenne. De erről szó nincs. Az elmúlt hónapokban több mint 6 millió esetben rendben ment a vizitdíjfizetés, és csak néhány esetben nem lehetett eldönteni, mi a teendő. Ez kiderült, kijavítottuk.

© Stiller Ákos
hvg.hu: Az orvosokat, az egészségügyi dolgozókat nem kellett volna kicsit tovább puhítani, hogy ők is támogassák a reformot?

H. Á.: Tizenhat évet vártunk; most már el kellett kezdeni a változásokat. A Zöld könyv vitájának idején még mindenki elismerte, hogy szükség van egy új rendszerre. Amikor azonban az egyéni érdekek szintjén is megjelentek változások, akkor már egyre kevesebben támogatták. De ez valószínűleg természetes. Mi megmutatjuk, hogy mitől nem jó ez a mostani rendszer, kimutatásokat készítünk, adatokkal bizonyítjuk az állításainkat, például arról, hogy milyen mértékben tér el a kezelési és a boncolási diagnózis.

hvg.hu: Támadták is sokan ezért az adatért, mondván, nem reprezentatív.

H. Á.: Mit "támadások": büntetőfeljelentés, aminek persze állok elébe. Ahogy annak is, hogy megismételjük ezt az önkéntes adatszolgáltatáson alapuló felmérést, és akkor talán a 160 kórházból nem csak 41 fog válaszolni. Én nagyon örülnék, ha nem az az eredmény jönne ki, ami korábban. Az ilyen adatok nyilvánosságra hozása a kórházakat is motiválhatja.

hvg:hu: Mantraként ismételgették, hogy a vizitdíj bevezetésével visszaszorul a hálapénz; nem lenne eredményesebb büntetőjogilag szankcionálni?

H. Á.: Egy közvélemény-kutatásunk szerint a vizitdíj bevezetése óta kevesebb pénzt fizetnek a háziorvosnál a betegek. Arra nem számítottunk, hogy teljesen megszünteti - ezt nem is mondtuk soha -, de a hatása már most látszik. A büntetőjogi szankcionálás kényes dolog: ki jelent fel kit, mi módon bizonyítható; a biztosítási rendszer átalakításával tovább javul majd a helyzet.

hvg.hu: Attól nem tartanak, hogy az állásukat elvesztő orvosok, nővérek nem Ózdra vagy Salgótarjánba költöznek munkáért, hanem inkább külföldön próbálnak meg boldogulni?

H. Á.: Nekem nincs bajom azzal, ha valaki külföldre megy, ha aztán olyan körülmények lesznek Magyarországon, hogy érdemes legyen visszajönni. Senkit nem kényszeríthetünk arra, hogy Magyarországon belül máshova költözzön gyógyítani, ha nem akar. De támogatni tudjuk, ha mégis megteszi. Már működik a mobilitást segítő programunk.

Mikor lesz jó és kinek? (Oldaltörés)

hvg.hu: Mikor érezhetjük majd, hogy tényleg jó nekünk, gyógyulni vágyó betegeknek?

H. Á.: Eddig közel 1500 gyógyszernek csökkent az ára, és július 1-jétől továbbiak térítése mérséklődik, ami szerintem nagyon szép eredmény. Létezik Egészségbiztosítási Felügyelet, ahová panasszal lehet fordulni. Ha elfogadják a modellünket, akkor reményeim szerint már január 1-jétől lehet biztosítót is választani. És persze megérkeznek az uniós fejlesztési források is. Sok kórház még bele sem kezdett a struktúraátalakításba: ez motiválhatja őket is. Lesznek nyilvános várólisták, végre nem valami „sajátos” szempont alapján dől el, hogy kit, mikor műtenek.

© Stiller Ákos
hvg.hu: Molnár Lajos a szlovák orvosokkal példálózott, akik tüntettek a reform folytatásáért. Ez a lelkesedés a mi doktorainkra is átragadhat?

H. Á.: Sőt, Lengyelországban privatizációt és vizitdíjat követelnek. A vizitdíj visszavonása már nálunk is sokakat nagyon rosszul érintene, hiszen egy háziorvosnak például átlagosan 187 ezer forint bevételt jelent. Csökkent az indokolatlan orvoslátogatás és gyógyszerfelírás, szóval már most egy csomó jó mellékhatása van az átalakításoknak.

hvg.hu: Akkor csillogó szemmel nézhetünk a jövőbe. És mi lesz a következő slágertéma?

H. Á.: A járóbeteg-szakellátás, az uniós pénzekből eszközölhető fejlesztések, a rendszer stabilizálása.

hvg.hu: És támadni miért fogják, mire tippel?

H. Á.: A járóbeteg-szakellátás reformja a jelenlegi status quo megváltoztatására irányul: azért biztosan.

hvg.hu: És lesz, amiért megdicsérik vagy egy botrány elsöpörheti önt is?

H. Á.: Hát, nem lesz könnyű dolgom. Sokan mondták, hogy a java már lement, pedig még csak most jön az a szakasz, amikor stabilizálni kell a rendszert. Nagyon sok dolgunk van még. Az SZDSZ támogatását élvezem, és ha a biztosítási modellről a kormánypártok megegyeznek, akkor ők érdemelnek dicséretet.

hvg.hu: Lesz Lex Horváth?

H. Á: Nagyon remélem; örülnék, ha a vegyes modellről születő törvényt én terjeszthetném be. Bár öt Lex Molnár után nehéz lesz a miniszter úr nyomába érni.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.