2007. május. 10. 16:22 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 10. 16:07 Itthon

Horváth Ágnes a hoscpice-ellátásról és a morfiumról

A hospice-ellátás bővítésére van szükség, ehhez azonban nem elegendő az Egészségügyi Minisztérium, szükség van a civil szféra, az egyházi és a betegszervezetek együttműködésére is - jelentette ki Horváth Ágnes.

Az egészségügyi reform során 7 500 új krónikus ágy jött létre, ezek mellett szükség lenne új hospice-ágyakra és bizonyos meglévő kapacitások átalakítására is - mondta Horváth Ágnes, az egészségügyi tárca vezetője a hospice-ellátásról rendezett konferencián. Az egészségügyi átalakítások után sok intézmény keresi a helyét, a hospice-ellátás lehet az egyik olyan terület, amely lehetőségeket kínál a kórházaknak, a miniszter szerint az ellátás bővítése során azonban fontos a színvonal megőrzése is.

Nem szabad elfeledkezni az otthoni ellátásról sem, hogy azok a betegek is megfelelő gondoskodást kapjanak, akiknek megadatott, hogy saját környezetükben távozhassanak méltósággal – tette hozzá a tárcavezető. A hospice-ellátáshoz nem elég az ágy, olyan teamnek kell működnie mellette, amely komplex ellátást tud nyújtani a haldokló betegnek az ápoláson és orvosi segítségen túl. Ebben a a teamben így a szociális munkások, pszichológusok és akár a különböző felekezetekhez tartozó egyházi személyek is részt vehetnek - jelentette ki Horváth Ágnes.

A statisztikákból kiderül, nemzetközi összehasonlításban Magyarországon hihetetlenül kicsi a fájdalomcsillapítás a végstádiumú betegeknél, az orvosok nem merik használni ezeket a kezeléseket, gyakran azzal az abszurd indokkal, hogy a morfinhoz hozzá lehet szokni - közölte a politikus. Ezért rendkívül fontos az ellátáshoz kapcsolódó képzés, amelyhez uniós források is rendelkezésre állnak - tudatta a miniszter.

A hospice gondozás a haldokló - elsősorban daganatos - betegek humánus gondozása. Célja a betegek életminőségének javítása (testi lelki szenvedéseik enyhítése, fizikai és szellemi aktivitásuk támogatása), valamint a hozzátartozók segítése a betegség és gyász terheinek viselésében.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.