Kevesebb bliccelő a BKV járművein, mint tíz éve
A BKV Zrt. megbízásából utoljára tíz évvel ezelőtt készült felmérés a bliccelési szokásokról. Az idén márciusban bevezetett szigorított jegyellenőrzés után a közép-magyarországi régió vezető közlekedési szolgáltatója ismét felmérte utasainak fizetési hajlandóságát. A 2007 tavaszán készített telefonos gyorsfelmérés egyaránt vizsgálta az utazási szokásokat, a viteldíjak megítélését, a pótdíjakat, a bliccelést és természetesen a jegyellenőrzést is.
A tavaszi közvélemény-kutatás idején a megkérdezettek 73 százalék hallott arról, hogy a BKV Zrt. a pótdíjak emelésére készül. A pótdíjemelési tervvel a megkérdezettek 44 százaléka egyetértett; 46 nem értett egyet, 10 százalék pedig tartózkodott a válaszadástól.
A felmérésből kiderült, hogy legtöbbször a diákok bliccelnek. Talán éppen ezért fordulhatott elő, hogy a legnagyobb ellenérzést a tanulók körében váltotta ki a pótdíj emelés terve.
A 1002 fő - 15 és 65 év közötti budapesti lakos - megkérdezésével végzett telefonos közvélemény-kutatás eredménye szerint a BKV Zrt. szolgáltatásait igénybe vevők 42 százaléka naponta többször, 21 százaléka pedig naponta utazik a BKV Zrt. járművein. Az utasok túlnyomó többsége autóbusszal, metróval és villamossal közlekedik.
A hívottak 61 százaléka azt nyilatkozta, hogy minden hónapban vesz bérletet. Az 1997-es felmérésben csak 42 százalék volt ugyanez az arány. Valószínűsíthető tehát, hogy az elmúlt 10 év alatt nőtt a bérletvásárlási szándék.
A megkérdezettek 6 százaléka gyakran veszi igénybe a BKV Zrt. szolgáltatásait jegy, vagy érvényes bérlet nélkül, és kevesebb, mint a fele (49%) mondta azt, hogy ilyen még sohasem fordult elő vele.
Az 1997-es kutatás során még 9 százalék volt azok aránya, akik azt mondták, hogy gyakran szoktak bliccelni, ugyanakkor 66 százalék volt azoké, akik azt állították, még sohasem blicceltek. A bliccelésről beszámolók leggyakrabban megpróbálják kicselezni az ellenőrt, illetve bemutatják a büntetés napjától érvényes, utólag megvásárolt bérletet. Péntek óta azonban ez már kevésbé kifizetődő módszer, hiszen az utólagos bérletbemutatás díja 750-ről 2500 Ft-ra emelkedett. Ez az összeg pedig csupán 450 Ft-tal marad el a havi diákbérlet árától. Az utólagos bérletbemutatás lehetősége egyébként egész Európa nagyvárosait tekintve egyedülálló lehetőség.
A hívottak kétharmada rendszeresen (legalább hetente) szokott ellenőrökkel találkozni.