2007. május. 30. 16:36 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 30. 17:05 Itthon

Katolikus Izabella Nagykeresztjét kapta Gyurcsány

A kormányfővel, a házelnökkel és a parlamenti pártok vezetőivel találkozott a spanyol királyi pár, háromnapos budapesti látogatásának második napján, szerdán.

"Az élet számos területén próbálunk meg tapasztalatokat leszűrni a figyelemre méltó spanyol eredményekből. Bevallhatom, hogy jóindulatú irigységgel tekintünk a gazdasági sikerekre, a demokratikus intézmények fejlettségére, sokszínűségére" - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a találkozót követő ebéd előtti pohárköszöntőjében. Az ebédet a kormányfő és felesége adta a királyi pár tiszteletére az Országház Vadásztermében.

A miniszterelnök megköszönte a Magyarország uniós integrációja során nyújtott spanyol támogatást. I. János Károly pohárköszöntőjében hangsúlyozta: Magyarország a modernizáció és átalakítani tudás csodálatraméltó képességével, különleges közép-európai szemlélettel gazdagítja a most csatlakozott országokra jellemző dinamizmustól áthatott európai építkezést. A két ország szempontjainak azonosságát, az együttműködés intenzitását példázza az is, hogy hasonlóképpen látják az európai építkezés jövőjét - tette hozzá a spanyol uralkodó.

Az ebédet megelőző szűk körű találkozón I. János Károly spanyol király a Katolikus Izabella Nagykeresztje (Gran Cruz de Isabel la Católica) kitüntetést adományozta Gyurcsány Ferencnek. A spanyol király országházi látogatásán kedden találkozott a házelnökkel és a parlamenti pártok vezetőivel, valamint az Interparlamentáris Unió magyar-spanyol baráti társaságának képviselőivel is.

Szili Katalin a negyedórás megbeszélést követően elmondta: a tárgyaláson szó volt az uniós alkotmányos szerződésről, valamint a spanyol-magyar kulturális kapcsolatokról. A házelnök meghívta a királyi család tagjait Pécsre, az Európa Kulturális Fővárosa eseménysorozat megnyitójára 2010-ben. A parlamenti pártok vezetőinek kötetlen hangvételű találkozóján részt vett Lendvai Ildikó (MSZP), Eörsi Mátyás (SZDSZ), Orbán Viktor és Navracsics Tibor (Fidesz), Semjén Zsolt (KDNP) és Dávid Ibolya (MDF). A megbeszélésen jelen volt Göncz Kinga külügyminiszter, Kóka János közlekedési és gazdasági miniszter és Szekeres Imre honvédelmi miniszter is. A találkozón szó volt Kuba jövőjéről is.

I. János Károly és Zsófia királyné harmadszor tesz hivatalos látogatást Magyarországon: először 1987-ben, majd 1996-ban jártak Budapesten, nem hivatalosan pedig részt vettek az 1956-os forradalom emlékévének ünnepségein. A két ország között a diplomácia kapcsolatok éppen harminc évvel ezelőtt, a Franco-diktatúra bukása után éledtek újjá.

I. János Károly 1975 óta Spanyolország királya, Francisco Franco halála és az általa vezetett diktatúra bukása után foglalhatta el trónját. Hatalomra kerülése után parlamentáris monarchia kiépítésébe kezdett, amelynek egyik első lépéseként 1977-ben - negyven év után először - demokratikus választásokat tartottak Spanyolországban.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.