2007. május. 15. 18:59 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 15. 19:04 Itthon

Csepeli: társadalmi földrengés volt tavaly ősszel

Bár nem volt teljesen előreláthatatlan, társadalmi földrengés volt tavaly szeptemberben és októberben - mondta a Csepeli György szociológus kedden, Szegeden.

A történteket vizsgáló Gönczöl-bizottság tagja a szegedi egyetemen tartott előadását megelőzően az MTI-nek úgy fogalmazott: a miniszterelnök beszédének kiszivárogtatása és megvágása csak ürügy volt, hogy a parázs lángra lobbanjon. A szociológus előadásában rámutatott: ami tavaly összel történt, az a magyar történelemben páratlan és azt a látszatot keltheti, hogy a magyar rendszerváltás zátonyra futott.

A történtek okai azonban régebbről fakadnak. Ide tartozik az önálló államiság hiánya, az integrálatlanság vagy a dualizmus, amely évszázadokkal ezelőtt kettéosztotta az országot: kuruc-labanc vagy függetlenségi-Habsburg pártira - említette a példát. Hozzátette: a közelebbi múltban Magyarország volt a legvidámabb barakk és a legszomorúbb shopping-centerré vált. A rendszerváltás frusztrációkat okozott az emberekben, mert nagy várakozás volt bennük és nem azt kapták, amit vártak.

Már a balatonöszödi beszéd kiszivárgása és manipulatív, másfél percre összevágott felhasználása előtt politikai hazugságról cikkeztek újságok; így a nyilvánosságra jutott beszéd után már mindenki erre asszociált. A jelenség fogalmi kerete - Bibó István szavaival élve - a közösségi hisztéria; ez pedig a moralizálásból, illuzionizmusból és kudarcélmények feldolgozásából fakadó bűnbak keresésből táplálkozik - mondta a szociológus.
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. április. 30. 19:30

Lelki apokalipszis most és mindörökké: állandó harcban a kiégéssel

„A kimerültség egy spektrum, és a kiégés ennek a spektrumnak a legszélső végén van.” Sokan hiszik azt, hogy régen tényleg minden jobb volt, és az élet soha nem volt ennyire stresszes és kimerítő, mint most. A kiégés valóban komoly problémát jelent a modern kor emberének, de egy új könyvből kiderül: mindig is része volt az emberi tapasztalásnak, és nem vagyunk eszköztelenek vele szemben.