Őslénytani lelőhelyen fosztogattak: mit találtak?
Egy közismert őslénytani lelőhely kellős közepén kezdett ásni két férfi húsvét vasárnapján a Vas megyei Bérbaltaváron. Néhány óra alatt, több őskövületnek látszó csontot is kifordítottak a földből: szakértő fogja eldönteni, hogy mit is találtak.
A két férfit rendőrök érték tetten, ügyükben lopás alapos gyanújával rendőrségi nyomozás indult - közölte Tóth László Zsolt őrnagy, a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese. A két férfi lapáttal, ásóval, szitával felszerelkezvekutatott, valószínűleg őslénytani leletek után. Amit találtak, rendszerezve kis dobozokba rakták.
Bérbaltavár határában az 1850-es években végzett útépítéskor találták meg egy 7-8 millió évvel ezelőtt elpusztult hiéna csontjait.
A rendőrség arra egyelőre nem tud választ adni, hogy a bérbaltavári eset összefüggésbe hozható-e más őslénytani helyek kifosztásával, amire az elmúlt másfél évben számos példa volt az országban.
Kordos László, a Magyar Állami Földtani Intézet igazgatója a bérbaltavári eset kapcsán a Vas népe című napilap csütörtöki számában úgy nyilatkozott, az eset sajnos nem példa nélkül álló, az elmúlt években kirámolták a magyar ősemberkutatás bölcsőjének számító bükki Szeleta-barlang érintetlen üledékeit, klasszikus lelőhelyek sorát rabolták ki a Mecsekben, Várpalotán, Máriahalmon és Mencsehelyen is.
Az esetet árnyalja, hogy az őslénytani lelőhely, ahol illegális ásatásba fogtak, éppen Kordos László tulajdonában van. Ezzel kapcsolatban az intézeti igazgató leszögezte: jogi szempontból a helyzet egyértelmű, a tettesek behatoltak egy magánterületre és ott fosztogatni kezdtek. Hozzáfűzte: a homokból előkerült leletek mindenképp az állam tulajdonát képezik, ott még a terület gazdája sem végezhetne engedély nélküli gyűjtést.