2007. április. 11. 17:19 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 11. 17:19 Itthon

Börtönbüntetés a lakást ígérő csalóknak

Jogerősen letöltendő börtönbüntetéssel sújtotta a Pécsi Ítélőtábla szerdán hozott határozatában azt a nőt és társát, akik pénzért szociális lakáshoz való könnyebb hozzájutást ígértek ügyfeleiknek 2004-ben Kaposváron.

A táblabíróság Makai Lajos vezette büntető tanácsa az elsőrendű Mátrai Károlynét és társát háromrendbeli, "üzletszerűen vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés" címén marasztalta el, melyért két év, illetve két és fél év börtönbüntetést szabott ki. A bíróság emellett nyolc hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztéssel büntette azt a lakásigénylőt, aki pénzt adott nekik, hogy elintézzék ingatlanhoz jutását. A büntető tanács az elsőrendű vádlott esetében súlyosbította az első fokon eljárt Somogy Megyei Bíróság korábbi ítéletét, melyben Mátrai Károlyné börtönbüntetését négy évre felfüggesztette.

A tényállás szerint a pénzügyi tanácsadással, valamint hitelfelvétellel foglalkozó Mátrai Károlynénak és ismerősének 2004 augusztusában anyagi gondjaik támadtak, ezért kitalálták: azok számára, akik szociális bérlakás kiutálásáért pályázatot nyújtottak be a kaposvári önkormányzathoz, pénzért segítenek, hogy beadványuk kedvező elbírálást nyerjen.

Az asszony több ügyfelének említette, társának van ismerőse az önkormányzatnál és 250 ezer forintért "elintézhetik a dolgot". Mátrai Károlyné három emberrel tárgyalt a lehetőségről, közülük ketten visszautasították, egyikük azonban előlegként 85 ezer forint előleget átadott a nőnek.

Az év novemberében Mátrai Károlyné a lakásigénylőt saját otthonába hívta, hogy jöhet aláírni a lakás kiutalásához szükséges papírokat, egyben kérte tőle fennálló 165 ezer forint tartozását arra hivatkozva, hogy a korábbi összeget már kifizette valakinek. Amikor az ügyfél megérkezett, a vádlottat felhívta a társa, hogy le kell fújni az akciót, mert az önkormányzati ismerőse visszalépett, mondván, valaki ez ügyben betelefonált a hivatalba, és az ő, valamint a lakásigénylő nevét is említette.

Mátrai Károlyné ekkor megígérte a lakásigénylőnek, hogy később visszafizeti az előlegként átvett 85 ezer forintot, ez azonban nem történt meg. A rendőrség időközben tudomást szerzett a vesztegetésről, és eljárást indított az ügyben. Arra azonban nem találtak bizonyítékot, hogy a vádlottak bármelyikének volt-e önkormányzati kapcsolata a bűncselekménnyel összefüggésben.
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.