Vizitdíj: a kórházak többségében csökkent a betegforgalom
A vizit- és kórházi napidíj február 15-ei bevezetése óta a megkérdezett 154 kórház közül a válaszadók többségében csökkent a járóbeteg-forgalom - derül ki a Magyar Kórházszövetség felméréséből.
A válaszadó intézmények 60 százaléka visszaesésről tájékoztat, míg 40 százaléka változatlan járóbeteg-forgalomról. A válaszadó intézményekből a súlyponti kórházak mintegy 6-10 millió forint közötti, míg a területi ellátóhelyek 4-6 millió forint közötti havi bevételt prognosztizálnak a vizit- és kórházi napidíjakból - derül ki a dokumentumból.
A felmérésből az is kiderül, hogy a kétféle díj bevezetését a betegek "jobban fogadták", mint az intézmények munkatársai. Utóbbiak 35 százaléka, míg a betegek 40 százaléka vette tudomásul a díjfizetést, a "megértéssel fogadta" kategória esetében azonban már fordult az arány: a betegek 16, míg az ellátó intézményekben dolgozók 22 százaléka fogadta el az új szabályozást. A válaszadó intézmények többsége (81 százalék) még mindig kézzel írt nyugtával ad elismervényt a díjfizetésről és 19 százalék használ automatát.
Arra a kérdésre, hogy milyen javaslataik vannak az intézményeknek a díjakkal kapcsolatban, három "dobogós" válasz érkezett. Az egyik az egészségügyi dolgozók és hozzátartozóik, nyugdíjasok fizetési mentessége, a jogi szabályozás pontosítása, és a mentességek felülvizsgálata, de érkezett javaslat a vizitdíj eltörlésére is - derült ki a Magyar Kórházszövetség felméréséből.