2007. április. 06. 22:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 20. 13:40 Itthon

Századvég: Gyurcsány a legnépszerűtlenebb politikus

A Századvég és a Forsense április elején készített felmérése szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a legnépszerűtlenebb politikus. Rögtön előtte az utolsóelőtti pozíciót foglalja el Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt elnöke. Az utolsó hét helyezett közül hat kormánypárti politikus. A népszerűségi listát Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke vezeti, megelőzve Dávid Ibolyát az MDF elnökét.

 A felmérésből viszont az is kiderül, hogy Gyurcsány Ferencet továbbra is valamivel többen (38%) tartják alkalmasabbnak a miniszterelnöki posztra, mint Orbán Viktort (36%) . Minden ötödik megkérdezett szerint egyikük sem alkalmas a pozíció betöltésére. A kutatás alapján a biztos szavazó pártválasztók 52 százaléka a Fideszre, 36 százaléka az MSZP-re voksolna; az MDF 6, az SZDSZ pedig 4 százalékot kapna ebben a kategóriában, ha most vasárnap lenne a választás. A Fideszre az összes megkérdezett 29 százaléka, míg az MSZP-re 20 százaléka szavazna.

A pártok támogatottsági adatainak leginkább ellentmondó eredmény abban az esetben mutatkozik, ha öt lehetőség közül választhatnak a megkérdezettek: kettő-kettő a két nagy párt kormányzását kínálja, egyik esetben jelenlegi vezetőjével, Gyurcsány Ferenccel, illetve Orbán Viktorral, a másik esetben nélkülük, az ötödik lehetőség pedig az, hogy a jelenlegi pártoktól független politikai erő valósítja meg programját. Továbbra is az utolsó válaszlehetőséget pártolják a legtöbben (31%). A Fidesz szavazóinak egynegyede szívesebben adná voksát egy új, a mostani pártoktól független formációra, míg az MSZP esetében ez az igény csak a támogatók 5 százalékában fogalmazódik meg.

A szocialista szavazók 87 százaléka sorakozik a Gyurcsány-vezette MSZP alternatívája mögött, ez a szavazói csoport valójában a nagyobbik kormánypárt „kemény magjának” tekinthető. A Fidesz szavazóinak viszont alig fele (49 százalék) sorakozik fel az Orbán Viktor vezetésével kormányzati pozícióba kerülő Fidesz alternatívája mögé. A kormány és az ellenzék munkájának választói értékelését tekintve továbbra is a negatív vélemények vannak többségben, az ellenzék munkájára a megkérdezettek 58 százaléka, a kormány munkájára 62 százaléka adott negatív értékelést.

A relatív többség, 42 százalék szerint rövid távon inkább előnyöket jelenthet az SZDSZ számára Kóka megválasztása, mintegy 25 százalék van ezzel ellentétes véleményen, a kérdezettek negyede pedig nem tudott válaszolni a kérdésre. Csak igen kevesen várják az új elnöktől, hogy a jelenleginél markánsabban eltávolodjék pártjával az MSZP-től. Nagyjából ugyanannyian várnak inkább közeledést (39 százalék) illetve a jelenlegi távolság tartását (35 százalék), s mindössze 8 százalék számít arra, hogy az SZDSZ távolabb kerül koalíciós partnerétől Kóka vezetése alatt.

A kutatás adatfelvétele 2007 április 2. és 5. között zajlott, az 1004 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt a legfontosabb szocio-demográfiai tényezők (nem, kor, régió, lakóhely település típusa) alapján reprezentálják a felnőtt korú magyarországi lakosságot.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.